Kulturna udruga Nova Akropola u suradnji sa Hrvatskom knjižnicom za slijepe predstavit će izložbu arheoloških reprodukcija prilagođenu slijepim i slabovidnim osobama. Izložba obuhvaća motive iz drevnih kultura Amerike, Dalekog Istoka, Grčke, Egipta kao i motive iz hrvatske kulturne baštine.
Otvorenje će biti u Hrvatskoj knjižnici za slijepe, Šenoina 34 na prvom katu, u ponedjeljak 25. studenog u 17 sati. Prilikom otvorenja će više o izložbi reći Ariana Deranja.
Osnovna zamisao izložbe je da slijepe i slabovidne osobe mogu taktilno doživjeti trodimenzionalne i reljefne motive i uvesti se putem dodira u svijet naše povijesti te doživjeti ljepotu i bogatstvo ljudskog izraza i kulturne raznolikosti.
Uz sve motive su izloženi natpisi sa objašnjenjima na Brailleovom pismu.
Izložba je otvorena za javnost od 25. studenog do 5. prosinca, u radno vrijeme Hrvatske knjižnice za slijepe odnosno od ponedjeljka do petka, od 8 do 16 sati.
7. studenog nam je u goste došla Sanja Lovrenčić. Andrija Škare je vodio lijep razgovor s ovom zanimljivom autoricom, urednicom i nakladnicom kuće Mala zvona. Mogli smo saznati kako se kroz godine razvijao specifičan odnos između Sanje i Ivane Brlić Mažuranić, na koji način je nastajala knjiga "U potrazi za Ivanom" te kako su objavljeni Ivanini dnevnički zapisi "Dobro jutro, svijete!". Sanja je izuzetno produktivna autorica koja nije uplovila u jednu od književnih struja te se izražava i kroz poeziju, prozu, dječju književnost... Bio je ovo jako ugodan i poticajan susret. Snimka će biti objavljena na YouTube kanalu, a ići će i kao prilog časopisu Znanost i umjetnost. Tribinom smo ujedno zaključili naš program u sklopu manifestacije Mjesec hrvatske knjige. Moto "Pričaj mi" nas je potaknuo na postavljanje male izložbe priča, bajki i legenda iz fonda knjižnice, snimljene su dvije epizode podcasta (prva gošća je bila Margareta Peršić, a epizoda "knjižnični specijal" je ugostila Željku Miščin i Maelu Rakočević Uvodić), priredili smo događanje povodom Dana bijelog štapa, a Ivaninu bajku "Regoč" nam je pričala Sabina Gvozdić. U tom se periodu održao i naš tradicionalni Kviz znanja.
49. skupština Hrvatskog knjižničarskog društva pod nazivom „Knjižnica i zajednica: inovativnost, inkluzivnost, raznolikost i održivost“ okupit će od 13. do 16. studenog u Opatiji stručnjake iz knjižničarske i akademske zajednice iz Hrvatske i svijeta. Ravnateljica Hrvatske knjižnice za slijepe Karolina Zlatar Radigović je u programskom odboru, moderira sesije te zajedno s djelatnicom Jelenom Lešaja ima postersko izlaganje. Ovdje možete pročitati sadržaj postera koji se bavi izradom Smjernica za inkluzivne knjižnične usluge namijenjene osobama s teškoćama čitanja standardnog tiska.
I ove godine knjižnica poziva sve zainteresirane korisnike da svojim prijedlozima doprinesu stvaranju plana proizvodnje knjiga za 2025. godinu. Moguće je predložiti do najviše tri naslova knjiga. Svoje prijedloge pošaljite na e-poštu Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili na broj telefona knjižnice 01/6444-040. Rok za dostavu istih je 25.11.2024.
Hvala!
Gradska knjižnica Rijeka bila je domaćin svečane manifestacije kojom je otvoren Mjesec hrvatske knjige. Događanju su prisustvovali ravnateljica Karolina Zlatar Radigović, kolegica Dejana Rakić te kolege Marko Pavić, Matija Sinković i Vedran Vidović. Na fotografijama se nalaze na odjelu namijenjenom korisnicima s teškoćama čitanja gdje možete pronaći računalo s odgovarajućom opremom, povećalo i reproduktor za slušanje Daisy zvučnih knjiga. Od danas počinje intenzivan program u svim knjižnicama u državi pa tako i u Hrvatskoj knjižnici za slijepe.
Povodom Dana bijelog štapa u Hrvatskoj knjižnici za slijepe smo imali lijep razgovor sa zanimljivim pojedincima. Gosti su bili studentica Kristina Krsnik, revna čitateljica i talentirana mlada autorica, zatim kolega snimatelj zvučnih izdanja, Ivan Čorak, veliki ljubitelj književnosti i jezika, i Željko Brdal, profesor povijesti, šahist, planinar i putopisac. Osim što se služe bijelim štapom, Kristina, Ivan i Željko slijede svoje želje, snove pretvaraju u stvarnost te na razne načine djeluju u svojoj sredini. Otvoreno smo razgovarali i o predrasudama, spominjali anegdote, pričali o brajici, orijentaciji na papiru i u prostoru, o tome što znače dobri profesori i još koječemu. Zahvaljujemo velikoj publici, kolegama i učenicima COO Vinko Bek, učenicima i profesorima 7. i 16. gimnazije, volonterima itd. Bilo je to jedno ugodno i toplo druženje.
Poveznica na snimku događanja.
U ponedjeljak, 14. listopada, uoči Dana bijelog štapa, gostovali smo u OŠ Josipa Račića. Dejana Rakić i Jelena Lešaja su na poziv učiteljice Dragane Rakonca, s kojom već godinama lijepo surađujemo, došle održati male radionice za učenike 3a, 3b, 4a i 4b. Pričali smo o našoj knjižnici, o raznim načinima čitanja, malo smo učili brajicu, listali knjige, taktilne slikovnice i atlas. Učenici su razgovarali s Dejanom o raznim pomagalima i učili kako pristupiti slijepoj osobi te kada pružiti pomoć pri kretanju u prostoru. Zahvaljujemo OŠ Josipa Račića, Dragani, učiteljicama Zlati, Nikolini, Matei, Sanji, Dariji i Katarini te svim učenicima koji su nas pažljivo slušali i revno sudjelovali.
Na ovoj poveznici možete pronaći i objavu OŠ Josipa Račića: https://os-jracica-zg.skole.hr/?news_hk=1&news_id=310&mshow=290
Dodirni priču, poslušaj bajku
15.10. - 15.11.2024.
Izložba knjiga bajki, priča, legendi, epova i mitova na brajici, u zvučnom obliku te u formi taktilnih slikovnica iz fonda Hrvatske knjižnice za slijepe
Dan bijelog štapa – razgovor s povodom
15.10.2024. 14:00h
Razgovor sa zanimljivim pojedincima, zaljubljenicima u jezik, književnost i planinarenje u povodu Međunarodnog dana bijelog štapa. Gosti su profesor povijesti i planinar Željko Brdal, studentica književnosti i spisateljica Kristina Krsnik i snimatelj zvučnih izdanja, komparatist i jezikoslovac Ivan Čorak. Kristina, Ivan i Željko se također svakodnevno služe bijelim štapom, a s nama će razgovarati o tome kako su ih znatiželja te ljubav prema čitanju, učenju i istraživanju vodile kroz život.
Kviz znanja
26.10.2024. 11:00h
Hrvatska knjižnica za slijepe tradicionalno organizira Kviz natjecanje za svoje članove. Voditelj kviza je poznati redatelj, glumac i kvizoman Mario Kovač, a natječu se korisnici knjižnice odnosno slijepe i slabovidne osobe. Natjecanje je ekipno, a broj ekipa ovisi o prijavljenim natjecateljima. Pitanja obuhvaćaju različita područja poput književnosti, kulture, sporta, geografije, a nagrade su novčane. Detalji vezani uz prijavu bit će objavljeni na mrežnoj i Facebook stranici Hrvatske knjižnice za slijepe.
Pričajmo Priče iz davnine
30.10.2024. 11:00h
Iz zavičaja bajki, Ogulina, u knjižnicu dolazi Sabina Gvozdić koja se već godinama bavi pričanjem, prepričavanjem i govorenjem bajki Ivane Brlić-Mažuranić, čiji se 150. rođendan obilježava u ovoj godini. Na repertoaru je Ivanina bajka iznenađenja. O biti pripovijedanja je Sabina Gvozdić rekla: „U današnjem užurbanom i bučnom svijetu pripovijedanje je tiha umjetnost koja pronalazi put do uma i srca slušatelja i publike kroz slike koje slušatelj stvara u svojoj glavi dok ja pripovijedam.“
Književna tribina
07.11.2024. 17:00h
Gostovanje Sanje Lovrenčić, autorice, urednice, nakladnice i već nekoliko puta draga gošća Knjižnice. Razgovarat će o pisanju, čitanju, o Ivani Brlić-Mažuranić, prozi, poeziji i još mnogočemu. Voditelj tribine je autor i urednik, Andrija Škare.
Na temelju Pravilnika o časopisima koje proizvodi Hrvatska knjižnica za slijepe, ravnateljica Knjižnice donosi slijedeću
ODLUKU
O RASPISIVANJU NATJEČAJA ZA UREDNIKE ČASOPISA SVETA LUCIJA I ŠAH
I.
U Hrvatskoj knjižnici za slijepe proizvode se časopisi na brajici i u zvučnoj tehnici. Komisija sastavljena od zaposlenika Knjižnice svake godine objavljuje natječaj za urednike časopisa, razmatra prijave sukladno prema donesenim propozicijama te donosi odluku o najboljim kandidatima.
II.
Hrvatska knjižnica za slijepe raspisuje natječaj za urednike časopisa Sveta Lucija i Šah.
III.
Na natječaj se mogu prijaviti osobe VSS/VŠS – Stručni prvostupnik (baccalaureus) društveno – humanističkog smjera uz poznavanje rada na računalu.
Uz prijavu na natječaj potrebno je priložiti dokaz o stručnoj spremi i prijedlog koncepcije uređivanja časopisa za trajanje mandata.
IV.
Urednik se bira na period od godine dana.
V.
Krajnji rok za podnošenje prijava je 18. listopada 2024. godine. Pismene prijave se šalju na adresu Hrvatske knjižnice za slijepe, Šenoina ulica 34, 10000 Zagreb s naznakom "Natječaj za urednika časopisa" ili na e-mail adresu knjižnice Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
U skladu s člankom 20. stavkom 6. Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (Narodne novine broj 17/2019, 98/19, 114/22 i 36/24), Upravno vijeće Hrvatske knjižnice za slijepe raspisuje
JAVNI NATJEČAJ
za imenovanje ravnatelja Hrvatske knjižnice za slijepe.
Za ravnatelja Hrvatske knjižnice za slijepe (u daljnjem tekstu: Knjižnica) može biti, na temelju predloženog četverogodišnjeg plana rada, imenovana osoba koja ispunjava sljedeće uvjete:
– ima završen sveučilišni diplomski studij ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij ili stručni diplomski studij ili s njim izjednačen studij
– položen stručni ispit za zvanje knjižničara
– najmanje pet godina rada u knjižnici
– odlikuje se stručnim, radnim i organizacijskim sposobnostima
– aktivno znanje jednog svjetskog jezika.
Na javni natječaj se, pod jednakim uvjetima, imaju pravo javiti osobe obaju spolova, u skladu s odredbom članka 13. Zakona o ravnopravnosti spolova (Narodne novine broj 82/08, 69/17). Pojmovi koji se koriste u ovom javnom natječaju, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muške i ženske osobe.
Ravnatelj Knjižnice imenuje se na četiri godine i može biti ponovo imenovan na istu dužnost.
Ravnatelja Knjižnice imenuje ministrica kulture i medija, uz prethodno pribavljeno mišljenje suosnivača Hrvatskog saveza slijepih, sukladno članku 20. stavku 2. Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti.
Uz prijavu treba priložiti:
– diplomu ili ovjereni preslik diplome o stečenoj stručnoj spremi
– dokaz o radu u knjižnici (preslik radne knjižnice odnosno elektronički zapis ili potvrda o podacima evidentiranim u bazi podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, uvjerenje poslodavca o radu u knjižnici i dr.)
– dokaz o položenom ispitu za zvanje knjižničara ili izjavu da je podnositelj prijave oslobođen polaganja navedenog stručnog ispita u smislu članka 20. stavka 11. Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti
– prijedlog četverogodišnjeg plana rada
– dokaz o aktivnom znanju jednog svjetskog jezika (preslik indeksa ili svjedodžbe ili potvrda škole stranih jezika)
– uvjerenje da se protiv kandidata ne vodi kazneni postupak ne starije od mjesec dana.
Osobni podaci podnositelja prijave dostupni iz prijave, kao i osobni podaci dostupni iz navedenih priloga uz prijavu na natječaj, prikupljaju se i obrađuju isključivo za potrebe provedbe natječaja te sukladno važećim propisima (Općoj uredbi o zaštiti osobnih podataka i Zakonu o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka – Narodne novine broj 42/18).
Prijavom na natječaj kandidat izričito pristaje na prikupljanje i obradu osobnih podataka od strane Knjižnice u svrhu odabira kandidata za imenovanje na mjesto ravnatelja, kao i da se ime i prezime odabranog kandidata objavi na mrežnim stranicama Knjižnice.
Kandidat koji ostvaruje zakonom utvrđeno pravo prednosti pri zapošljavanju prema posebnim propisima, dužan je u prijavi na natječaj pozvati se na to pravo, odnosno uz prijavu priložiti svu propisanu dokumentaciju prema posebnom zakonu i ima prednost u odnosu na ostale kandidate samo pod jednakim uvjetima.
Kandidat koji može ostvariti pravo prednosti kod prijema u službu prema članku 101. stavcima 1. – 3. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (Narodne novine broj 121/17, 98/19, 84/21 i 156/23), članku 48.f Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata (Narodne novine broj 33/92, 57/92, 77/92, 27/93, 58/93, 2/94, 76/94, 108/95, 108/96, 82/01, 13/03, 148/13 i 98/19), članku 9. Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (Narodne novine broj 157/13, 152/14, 39/18 i 32/20), članku 48. stavcima 1.-3. Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata (Narodne novine broj 84/21), dužan se u prijavi na natječaj pozvati na to pravo te ima prednost u odnosu na ostale kandidate samo pod jednakim uvjetima.
Kandidat koji se poziva na pravo prednosti prilikom zapošljavanja sukladno članku 102. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, a koji u trenutku podnošenja prijave ispunjava uvjete za ostvarivanje toga prava, dužan je uz prijavu na oglas priložiti sve dokaze iz članka 103. stavka 1. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji o ispunjavanju traženih uvjeta iz oglasa i dokaze za ostvarivanje prava prednosti prilikom zapošljavanja. Popis dokaza za ostvarivanje prava prednosti prilikom zapošljavanja nalazi se na internetskoj stranici Ministarstva hrvatskih branitelja: Popis dokaza za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju.pdf (gov.hr).
Kandidat koji se poziva na pravo prednosti pri zapošljavanju u skladu s člankom 9. Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom uz prijavu na oglas dužan je, osim dokaza o ispunjavanju traženih uvjeta, priložiti i dokaz o statusu osobe s invaliditetom.
Kandidat koji se poziva na pravo prednosti pri zapošljavanju sukladno članku 48. stavcima 1. – 3. Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata dužan je, osim dokaza o ispunjavanju traženih uvjeta, priložiti i dokaze iz članka 49. stavak 1. ovog Zakona. Popis dokaza za ostvarivanje prava prednosti prilikom zapošljavanja nalazi se na internetskoj stranici Ministarstva hrvatskih branitelja: popis dokaza za ostvarivanje prava prednosti pri zapošljavanju Zakon o civilnim stradalnicima iz DR.pdf (gov.hr).
Ako kandidat bude izabran za ravnatelja, obvezan je potpisati izjavu da ne postoje okolnosti iz čl. 39. stavka 2. Zakona o ustanovama (Narodne novine broj 76/93, 29/97, 47/99, 35/08, 127/19, 151/22).
Rok za podnošenje prijava je 15 dana od objave natječaja u Narodnim novinama.
Natječaj se objavljuje u Narodnim novinama, na internetskim stranicama Knjižnice: https://www.hkzasl.hr te na internetskim stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Pisane prijave na natječaj s dokazima o ispunjavanju uvjeta podnose se u zatvorenoj omotnici neposredno ili preporučenom poštanskom pošiljkom na adresu: Hrvatska knjižnica za slijepe, Upravno vijeće, 10000 Zagreb, Šenoina 34, s naznakom: »Natječaj za ravnatelja knjižnice – ne otvaraj«.
Datumom prijave smatrat će se dan primitka (ako je predana osobno), odnosno datum poštanskog žiga na omotnici u kojoj je dostavljena prijava (ako je predana preporučenom poštanskom pošiljkom).
Nepotpune i/ili nepravovremeno prijave neće se razmatrati.
Potpunom prijavom smatra se prijava koja sadrži sve podatke i priloge navedene u javnom natječaju.
Osoba koja ne podnese pravovremenu i potpunu prijavu ne smatra se kandidatom na ovom javnom natječaju.
O rezultatima javnog natječaja kandidati bit će obaviješteni pisanim putem najkasnije u roku od 45 dana od isteka roka za podnošenje prijava.
Odluka o imenovanju ravnatelja bit će objavljena na mrežnim stranicama Hrvatske knjižnice za slijepe sukladno članku 10. stavku 1. točki 10. Zakona o pravu na pristup informacijama (Narodne novine broj 25/13, 85/15 i 69/22).
Hrvatska knjižnica za slijepe
U četvrtak, 26. rujna u 17 sati, otvaramo novi ciklus književnih tribina koje vodi autor i urednik, Andrija Škare. U goste dolazi autor Luka Ostojić čiju knjigu "Tišina u osinjaku" naši korisnici posuđuju u zvučnom obliku već par mjeseci (pripremili su je kolege iz Zaklade Čujem, vjerujem, vidim").
Luka je rođen 1987. u Šibeniku, odrastao u Zagrebu. Završio je preddiplomski i diplomski studij sociologije i komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Radio je kao novinar, medijski i književni urednik, filmski i književni kritičar, voditelj kulturnih programa i pedagog. Bio je glavni urednik portala za književnost Booksa.hr i izvršni urednik dvotjednika za kulturu Zarez. Autor je publicističko-beletrističke knjige Upomoć, pročitali smo knjigu! Klinički pojmovnik kritičkog čitanja (Kulturtreger i Kurziv, 2018.). Trenutačno je zaposlen kao doktorand na znanstvenom projektu Pamćenje (o) književnosti u svakodnevici na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. U znanstvenom radu bavi se proučavanjem utjecaja školske lektire na čitatelje u Republici Hrvatskoj.
Za one koji ne mogu pbiti s nama u četvrtak, u Šenoinoj 34 na prvom katu, ovdje je zoom povetnica na tribinu:
https://us06web.zoom.us/j/86344900898?pwd=DZQ2V2OoqhLmxJhChiGrBOau6tBlFg.1
Meeting ID: 863 4490 0898
Passcode: 089210
Ovdje je poveznica na kviz: Mjesec hrvatske knjige
Hrvatska knjižnica za slijepe, u suradnji s Hrvatskim čitateljskim društvom te, Gradskom knjižnicom “Ivan Goran Kovačić” Karlovac i Školskom knjigom, organizira Stručno-znanstveni skup "Čitalačka kultura mladih: poticanje čitanja i pismenosti kod tinejdžera u doba digitalnih sadržaja“. Stručni skup će se, uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH i Školske knjige, održati u petak, 6. rujna 2024. u Velikoj dvorani Školske knjige, Masarykova 28, Zagreb.
Više o skupu možete pročitati na poveznici http://hcd.hr/.../strucno-znanstveni-skup-citalacka.../
U četvrtak 09. svibnja je u Hrvatskoj knjižnici za slijepe gostovao Stipe Božić. Uzbuđenje oko dolaska ovog kultnog planinara, penjača, pustolova, HGSSovca, putopisca i redatelja dokumentarnih filmova i emisija je trajalo tjednima. Budući da je ovaj događaj prvotno bio zamišljen kao sastanak čitateljskih klubova, u publici su bili uvijek revni predstavnici čitateljskog kluba "Šišmiš" iz Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije, pridružili su nam se i kolege iz Udruge slijepih Pakrac-Lipik, zatim skulptor i predsjednik Udruge slijepih Primorsko-goranske županije, Emil Mandarić, te naš korisnik, planinar i putopisac Feručo Lazarić. Osim znatiželjnika i štovatelja Stipinog lika i djela, bila je tu i organizatorica brojnih izleta Planinarskog društva slijepih "Prijatelji planina", Biserka Cigula. Publike je bilo puno, iskoristili smo sve sjedeće kapacitete, a skoro i stajaće:) Ovo je bila i odlična prilika za predstavljanje knjige "Penjačevi zapisi", objavljene ove godine u V.B.Z.-u, a koju je za potrebe naših korisnika pročitao glumac Željko Duvnjak. Stipe Božić nas je fascinirano svojom životnom i penjačkom pričom ali i načinom pripovijedanja koji publici dopušta angažirano slušanje. Također je strpljivo i opsežno odgovarao na pitanja i komentare iz publike kojih je bilo puno. Snimka ovog događanja je dostupna na YouTube kanalu knjižnice te kao prilog časopisu "Znanost i umjetnost". Ovo je bio jako lijep doživljaj za sve nas, a nadamo se, i za našeg gosta.
Noć knjige je u Hrvatskoj knjižnici za slijepe obilježena zanimljivim razgovorom o emocijama koje proživljavamo prilikom čitanja. Kao uvod smo čuli koji su autori najčitaniji među našim korisnicima i koliko se posuđivalo u zadnja dva mjeseca. Vojin Perić je pak govorio o svom susretu s tekstom pod prstima ili pak slušaljem ali i iz perspektive glumca koji interpretira pisanu riječ. Profesor Lovro Škopljanac, docent na Katedri za komparativnu povijest hrvatske književnosti, održao je predavanje "Ugodne i neugodne emocije u čitanju književnosti". Kroz predavanje je prezentirano veliko istraživanje vezano uz osjećaje koji nas prožimaju prilikom čitanja ali i naknadno, kada s odmakom promišljamo o pročitanom. Snimka je dostopna ubrzo na YouTube kanalu naše knjižnice te kao prilog časopisu Znanost i umjetnost.
18. travnja smo svečanom manifestacijom proslavili Dan Hrvatske knjižnice za slijepe. Program se sastojao od dodjele Priznanja "Antun Lastrić" i proglašenja najboljih kratkih priča Natječaja "Sead Ivan Muhamedagić". Svečanost su svojim dolaskom uveličali brojni gosti i uzvanici, sadašnji i biviši djelatnici, suradnici, korisnici, zatim predstavnici Ministarstva kulture i medija, Hrvatskog saveza slijepih, Grada Zagreb, Nacionalne i sveučilišne knjižnice, Knjižnica Grada Zagreba, Tiflološkog muzeja, Udruge slijepih Zagreb, Gradske knjižnice "Ivan Goran Kovačić" iz Karlovca i mnogi drugi. U najvećem broju je zastupljen bio Centar za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek" koji je došao bodriti svoju bivšu djelatnicu, ovogodišnju dobitnicu priznanja, Jasminu Bele. Druga dobitnica Priznanja "Antun Lastrić" je bila dugogodišnja djelatnica Hrvatske knjižnice za slijepe, Branka Dejanović. Publici se obratila ravnateljica knjižnice, Karolina Zlatar Radigović, koja je okupljene podsjetila na rad i djelatnost Hrvatske knjižnice za slijepe te na znakovit podatak da knjižnica slavi svoj dan baš na rođendan Ivane Brlić Mažuranić. Državni tajnik, dr. sc. Ivica Poljičak, je pozdravio sve prisutne i na vrlo simpatičan način povezao mnoge ključne točke vezane uz današnji dan. Razveselio nas je nastup zbora PlejBek, djelatnika COO "Vinko Bek", pod vodstvom Ivane Klubička Jurički, i od srca im hvala na divnim glazbenim brojevima. U drugom dijelu manifestacije su objavljeni rezultati Nagradnog natječaja za najbolju kratku priču "Sead Ivan Muhamedagić". Treće mjesto je osvojila priča iz svakodnevice, "U autobusu", autorice Tanje Šupe, na drugom mjestu se našla topla obiteljska priča Vinka Breškovića "Bezuvjetna ljubav" dok je prvu nagradu osvojila parodija s gotičkim elementima, "Nevermore", autora Matka Kosovca Sve će priče biti objavljene u Zborniku kratkopričaša 2024. u zvučnom obliku, na brajici i u EPUB formatu. Uživali smo u domjenku kojeg su pripremili učenici srednje škole Centra za odgoj i obrazovanje Zagorska. Puno hvala svima koji su sudjelovali u ovom velikom i važnom danu. Iduće godine slavimo 60.!
Dan Hrvatske knjižnice za slijepe obilježavamo 18. travnja 2024. u 11 sati.
Program:
• Godišnja dodjela priznanja „Antun Lastrić“, priznanje koje se uručuje pojedincima, a onda i udrugama, projektima, ustanovama koje su svojim radom na osobit način doprinijele kulturnom životu, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba odnosno korisnika Hrvatske knjižnice za slijepe, te direktno ili indirektno utjecale na djelovanje same Knjižnice
• Dodjela nagrada za najbolju kratku priču „Sead Ivan Muhamedagić“ 2024.
U umjetničkom djelu svečanosti sudjelovat će zbor Plej Bek kojeg čine djelatnici Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“ dok će prvonagrađenu kratku priču pročitati glumac i narator Željko Duvnjak.
Program možete pratiti i putem zoom-a:
https://us06web.zoom.us/j/85818519585?pwd=4eH7jvapP4UC0a1Uh0QybdqDVoAz1p.1
Meeting ID: 858 1851 9585
Passcode: 381026
Gošća književne tribine koja se održala u utorak, 12. ožujka u Hrvatskoj knjižnici za slijepe bila je Sanja Pilić, poznata spisateljica za djecu, pjesnikinja i autorica. Voditelj tribine bio je autor i urednik, Andrija Škare koji je svojim pitanjima poticao vrckave Sanjine odgovore. Puno smo se smijali i kroz zafrkanciju dobili uvid u produktivno stvaralaštvo jedne od najpopularnijih autorica za djecu i mlade. U publici su bili Sanjini obožavatelji i učenici Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek.
Snimka književne tribine sa Sanjom Pilić i Andrijom Škarom.
U prostoru Hrvatske knjižnice za slijepe izloženi su radovi kolegice tiflografičarke, Gordane Raguž – Vodenac, nastali 80-ih godina prošlog stoljeća u sklopu školskih početnica. Ilustracije možete razgledati i opipati u radnom vremenu knjižnice.
29. veljače je u knjižnici održan Recital pjesama i arija za sopran i harfu. Marija Lešaja (sopran) i Tajana Vukelić Peić (harfa) izvele su bogat program prožet skladbama Dore Pejačević, Gabriela Fauréa, Rudolfa Matza, Schuberta, Schumanna, Giordanija, Vincenza Bellinija i drugih. Nama u publici se činilo kao da smo uronili u neku čudesnu paralelnu stvarnost. Ovo je također bila lijepa prilika da se dodirne harfa, ovaj za mnoge od nas laike bajkoviti instrument.
U utorak, 23. siječnja u 11 sati se u knjižnici održao sastanak čitateljskih klubova... i onih koji će tek biti osnovani. Članovi čitateljskog kluba "Šišmiš" iz Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije obradovali su nas i inspirirali svojim dolaskom. Čitateljski klub "Šišmiš" je vrlo aktivan i postoji već deset godina. Osim nekoliko naših aktivnih zagrebačkih članova, pridružili su nam se i kolege iz Udruge slijepih Pakrac-Lipik. Gost nam je bio autor i muzičar Robert Međurečan, a razgovarali smo o njegovoj knjizi "Domovina To Go". Bilo je puno pitanja i dojmova, puno priče o likovima i životnim situacijama koje inspiriraju autora da ih pretvori u književno djelo. Za kraj nam je Robert zapjevao i zasvirao na gitari...ali priča se nastavila i dalje. Hvala svima koji su došli, bilo nam je zaista predivno.
Pozivamo vas na promociju CD-a "A vrijeme leti..." i koncert grupe Uskličnik koji će se održati u Hrvatskoj knjižnici za slijepe, u utorak, 30. siječnja u 17 sati. Glazbu i aranžman potpisuje Ivan Modrušan, autor tekstova je Slobodan Ljakić, a vokal je Emilija Sedlaček. Ivan i Emilija su dugogodišnji korisnici Hrvatske knjižnice za slijepe. Ivan Modrušan opisuje album ovako: "CD se sastoji od 10 pjesama, uglavnom ljubavne tematike, ali i recimo o penzionerima, Hrvatskoj, Peščenici, Zagrebu i prolaznosti života." Ovdje je poveznica na YouTube kanal grupe Uskličnik: https://www.youtube.com/watch?v=aSjXmYYM3rg&t=127s
S ciljem skretanja pozornosti na veliku potrebu za znanjem i knjigom, čitanjem, učenjem i pisanjem u slijepih osoba, Hrvatska knjižnica za slijepe je 2018. godine pokrenula dodjelu godišnjeg Priznanja Antun Lastrić pojedincima ili ustanovama za izvanredan doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba.
Godišnje priznanje dodjeljuje se od 2022. godine na Dan Hrvatske knjižnice za slijepe, 18.04. pojedincima koji su državljani Republike Hrvatske, te pravnim osobama.
Odjednom se mogu dodijeliti do dva priznanja.
Prijedlog za dodjelu Priznanja može podnijeti Hrvatska knjižnice za slijepe, korisnici knjižnice, ustanove i druge osobe.
Dokumentacija za kandidate sastoji se od pisanog obrazloženja, kandidature i eventualnog priloga.
Obrazloženje mora biti sažeto, ne dulje od jedne stranice formata A4 ili jednog arka brajice s jasnim razlozima kandidature predloženika.
Odbor za dodjelu Priznanja prema potrebi može zatražiti dopunsku dokumentaciju.
Predlagatelji su obvezni naznačiti svoju adresu za kontakt.
Prijedlozi se šalju običnom poštom na Hrvatsku knjižnicu za slijepe, Šenoina 34, 10000 Zagreb, s naznakom "za Priznanje Antun Lastrić" ili elektroničkom poštom na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s naznakom predmeta "za Priznanje Antun Lastrić".
Isti predlagatelj može podržati samo jednog predloženika u tekućoj godini.
Rok za slanje prijedloga je 15. ožujka 2024. godine.
Povodom obilježavanja Dana Hrvatske knjižnice za slijepe 18. travnja, Hrvatska knjižnica za slijepe raspisuje nagradni natječaj za najbolju kratku priču.
Na natječaj se mogu javiti slijepi i slabovidni državljani Republike Hrvatske. Natjecati se mogu osobe starije od 18 godina.
Natječaj je javan, a tri najbolje priče novčano ćemo nagraditi.
Autori uz priču trebaju napisati svoje puno ime i prezime, telefon i adresu, te poslati kratke podatke o svom životu i radu.
Prosudbeno Povjerenstvo prima samo jedan rad od svakog autora. Tema je slobodna. Radovi ne smiju biti duži od 5 kartica teksta (1 kartica teksta – 1800 znakova) i ne smiju biti uzeti iz dužeg proznog teksta. Priče moraju biti napisane na hrvatskom jeziku i ne smiju biti prethodno objavljivane.
Radovi se šalju na Brailleovom pismu ili na standardnom tisku i po mogućnosti u digitalnom zapisu na adresu Hrvatska knjižnica za slijepe, Šenoina 34, Zagreb ili na e-mail adresu Knjižnice Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s naznakom za natječaj „Kratka priča“.
Rok za slanje priča je 15. ožujak 2024. godine.
U utorak, 09. siječnja 2024. je u knjižnici održana lijepa književna tribina. Gost je bio Miro Gavran, jedan od najzastupljenijih i najčitanijih hrvatskih autora iz našeg fonda. Voditelj ove tribine, kao i svih idućih u ovogodišnjem ciklusu, je autor, novinar i urednik, Andrija Škare. Ovdje je poveznica na zvučni zapis: https://www.youtube.com/watch?v=NlVWklRLQps
S veseljem vas pozivamo na tradicionalni Blagdanski koncert studenata Muzičke akademije pod mentorstvom profesorice Vlatke Peljhan.
Koncert će se održati u utorak, 19. prosinca u 18 sati, u Hrvatskoj knjižnici za slijepe.
Na programu su „Trio za klarinet, violinu i klavir“ A. Arutiuniana i „Klavirski kvartet K478 u g-molu“ W. A. Mozarta.
Veselimo se vašem dolasku!
05. prosinca smo u knjižnici održali prekrasan koncert povodom predstavljanja zbirke "Sabrana djela za gitaru", profesora gitare i člana knjižnice, Predraga Krajnovića. Kompozicije su izvodili Predragovi bivši učenici, a sadašnji profesori gitare, Divna Šimatović i Antun Iveković. Bilo nam je jako lijepo i nadamo se da ćemo u budućnosti organizirati još gitarističkih koncerata. Predrag je također najavio objavljivanje CDa s izvedbama njegovih kompozicija.
11. studenog 2023. je održan 9. Kviz znanja u Hrvatskoj knjižnici za slijepe. Voditelj je kao i uvijek bio poznati kvizoman i redatelj, neponovljivi Mario Kovač, a natjecalo se 6 ekipa. Dok su se ekipe dogovarale i znojile nad odgovorima, publika se odlično zabavljala uz dobru glazbu i dinamiku pitanja. Ekipa "Otpisani" osvojila je 35 bodova i plasirala se na 3. mjestu, "Ćorci" su zauzeli 2. mjesto s 37 bodova, a prvo su mjesto osvojili zadarski "Dupini" s 38 bodova.Čestitamo pobjednicima ali i ostalim ekipama te se već veselimo okruglom 10. Kvizu znanja u našoj knjižnici.
Cijenjeni korisnici, u sklopu Mjeseca hrvatske knjige, nudimo Vam mogućnost polaženja kratkog intenzivnog tečaja osnova engleskog jezika u Hrvatskoj knjižnici za slijepe, a u suradnji s Centrom za strane jezike Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Tečaj će se odvijati u periodu između 23.10. i 15.11., 2x2 školska sata tjedno, ponedjeljkom i srijedom, unutar radnog vremena Hrvatske knjižnice za slijepe. Po završetku tečaja ćemo izraditi priručnik osnova engleskog jezika u zvučnom obliku te na brajici i u EPUB formatu. Prijave zaprimamo do 9. listopada na 01 64 44 044 ili na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Zbog nadogradnje sustava, u razdoblju od 11.09.-15.09.2023. mogući su privremeni prekidi u radu našeg e-kataloga odnosno usluge preuzimanja knjiga s naše stranice.
Hvala na razumijevanju!
Velika međunarodna knjižničarska IFLA WLIC konferencija, koja se ove godine odvijala u Rotterdamu, zatvorena je na jučerašnjoj svečanoj ceremoniji. Osim što je zaključen dvogodišnji mandat Barbare Lison i predstavljen novi sastav Upravnog odbora s predsjednicom IFLA-e, Vicki McDonald, na čelu, izgovorene su brojne zahvale, uručena su priznanja i nagrade.
Za djelatnice Hrvatske knjižnice za slijepe, ravnateljicu Karolinu Zlatar Radigović i Jelenu Lešaja, dogodio se trenutak potpunog iznenađenja kada su pred velikim auditorijem prozvana njihova imena u kontekstu dodjele nagrada za najbolji poster u kategoriji Visual impact. Poster pod nazivom „Voices behind words“ (vidi objavu ranije) govori o podcastu Hrvatske knjižnice za slijepe koji ove godine obilježava svoju petu obljetnicu. Posterske sesije su se odvijala tijekom dva dana u velikoj izložbenoj dvorani gdje je prezentirano dvjestotinjak radova iz svih krajeva svijeta, a poster Hrvatske knjižnice za slijepe nosio je broj 170. U sklopu sesije se moglo dobiti uvid u razne aktivnosti i inicijative kojima se kolege knjižničari bave: od aktualne teme održivog razvoja, promoviranja čitanja u svim fazama života, preko smjernica za zatvorske knjižnice, do važnih usko stručnih tema digitalizacije, katalogizacije i diseminacije podataka.
Ovo je izniman, neočekivan ali zaslužen uspjeh za našu knjižnicu koja već godinama aktivno sudjeluje u međunarodnoj knjižničarskoj zajednici. Hvala svima na podršci i čestitkama!
Hrvatska knjižnica za slijepe će posterom na temu našeg podcasta sudjelovati na velikom knjižničarskom kongresu u Rotterdamu IFLA WLIC 2023 krajem kolovoza. Ovdje možete pročitati što je prikazano na posteru.
Poštovane kolege, poštovani korisnici,
27. lipnja 2013. godine bio je vrlo poseban dan za milijune osoba s teškoćama čitanja standardnog tiska diljem svijeta. Potpisivanje Ugovora iz Marakeša obilježilo je prvi korak na putu prema okončanju globalne "gladi za knjigom" za osobe s
teškoćama čitanja. Mogućnost međunarodne razmjene knjiga u pristupačnim formatima uvelike povećava pristup materijalima za čitanje i informacijama jer, kao što znamo, za sada je dostupno manje od 10% objavljenog sadržaja.
Pridružite se IFLA-inoj Sekciji namijenjenoj knjižnicama koje pružaju usluge osobama s teškoćama čitanja standardnog tiska (LPD)
i gostima u obilježavanju ove obljetnice i istraživanju postignuća,
izazova i budućnosti Ugovora iz Marakeša.
U suradnji s DAISY konzorcijem proslavit ćemo 10.
godišnjicu Ugovora uz predstavnike IFLA-e, ABC-a, EIFL-a, EBU/WBU-a. Između ostalog, prisjetit ćemo se na prvo potpisivanje Ugovora, prvu razmjenu između institucija koja se dogodila posredstvom Ugovora.
Program traje 90 minuta.
Kada? 27. lipnja u 15:00 sati.
Samo se registrirajte ovdje:
https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_CStQegTLSJKMh7xApyLLdw
Molimo podijelite ovu informaciju.
Radujemo se susretu sa svima vama!
U nastavku pročitajte poziv na još jednu zanimljivu edukaciju koja će se ovog puta održati u Hrvatskoj knjižnici za slijepe.
EDUKACIJA KORISNIKA ZA RAD U IZDAVAŠTVU NA NOVIM TEHNOLOGIJAMA
Poštovani, ovim Vas putem pozivamo na edukaciju slijepih i slabovidnih osoba za rad u izdavaštvu na novim tehnologijama. Tema će biti korektura, rad slijepih u Brajičnoj tiskari i časopisi namijenjeni osobama s oštećenjem vida.
Edukacija će se održati u utorak, 13. lipnja 2023. godine u trajanju od dva sata, s početkom u 13 sati u prostoru Hrvatske knjižnice za slijepe (Ul. Augusta Šenoe 34, Zagreb, I. kat).
Edukaciju provodimo u sklopu projekta "Jednake mogućnosti" za korisnike ranjivih skupina.
Projekt je sufinancirala Europska unija sredstvima Europskog socijalnog fonda. Nositelj projekta je Generacija.hr – Udruga za promicanje medijske kulture, međugeneracijske solidarnosti i zaštite prava mladih, obitelji i umirovljenika. Zaklada "Čujem, vjerujem, vidim" je partner na projektu.
Molimo da svoj dolazak na edukaciju potvrdite najkasnije do 12. lipnja 2023. godine do 20 sati na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..
Voditelj radionice: Dejana Rakić, stručna suradnica za korekturu Brajične tiskare Hrvatske knjižnice za slijepe
Radujemo se Vašem dolasku!
Maja Šubarić Mahmuljin, Generacija.hr, 099/3573211
Nakon uzbudljive subote provedene u čitanju brajice i druženju uz puno smijeha, donosimo vam poredak nagrađenih i istaknutih natjecatelja Državnog natjecanja u brzom i izražajnom čitanju brajice.
Kategorija učenici - brzina i točnost:
1. Toni Matijašević
2. Lorena Ogrešević
3. Mate Bralić
Poticajna nagrada: Dalibor Blažeković
Kategorija učenici - izražajnost:
1. Lorena Ogrešević
Kategorija odrasli - brzina i točnost:
1. Kornelija Pervan
2. Maja Vukadinović
3. Elizabeta Grigić
Poticajna nagrada: Lana Toplek
Kategorija odrasli - izražajnost:
1. Elizabeta Grigić
Kategorija brajev redak:
1. Maja Vukadinović
Čestitke nagrađenima i svima koji su sudjelovali!
U utorak, 18. travnja 2023., svečano je obilježen Dan Hrvatske knjižnice za slijepe. Zahvaljujemo se izasliniku ministrice kulture i medija dr. sc. Nine Obuljen Koržinek, državnom tajniku dr. sc. Ivici Poljičku, na lijepim riječima i podršci. Govor kojim nam se obratio je bio pun razumijevanja za djelatnost knjižnice i potrebe njenih korisnika. U prvom dijelu programa dodijeljena su priznanja „Antun Lastrić“. Ovogodišnji dobitnici su Vilma Bilopavlović i Vinko Zrinščak koji su, svatko na svoj način, doprinijeli obrazovanju, kulturi i rehabilitaciji slijepih osoba kao i kasnije oslijepljelih osoba. Socijalna radnica Vilma Bilopavlović je svojim nesebičnim trudom, profesionalnošću, energijom i preuzimanjem velike odgovornosti u dugogodišnjem radu stekla ugled i karizmu osobe kojoj se obraćate s povjerenjem. Njene su zasluge velike na području rehabilitacije kasnije oslijepljelih osoba, posebice hrvatskih vojnika koji su u ratu izgubili vid. Vinko Zrinščak je u svom dugogodišnjem radu kao snimatelj zvučnih izdanja snimio neke od najznačajnijih djela hrvatske i strane književnosti, sveukupno 1031 naslov, što je malo manje od četvrtine sveukupnog fonda Hrvatske knjižnice za slijepe. Profesionalno je i vrlo temeljito obavljao posao koji zahtjeva koncentraciju, samouvjerenost ali i samokritičnost te prije svega dobro obrazovanje. Drugi dio manifestacije bio je posvećen dodjeli nagrade „Sead Ivan Muhamedagić“ za najbolju kratku priču u 2023. godini. Budući da od ove godine natječaj nosi Seadovo ime, prije proglašenja dobitnika smo poslušali tekst Vojina Perića, urednika zbirke kolumnica Seada Muhamedagića „Manje je više“ koju možete posuditi u našoj knjižnici. 3. mjesto pripalo je Ivanu Tinu Marinu i suvremenoj bajci koja nosi naziv „Bubnjarski potres“. 2. mjesto je dodijeljeno Kristini Krsnik i priči „Reći ću ti sutra“, koja se istaknula lijepim stilom. 1. je mjesto osvojio Rolando Butković, pričom „Megaherci Rudolfa Picingera“, priči o jednom danu radijskog voditelja iz malog mjesta i nenadanoj vijesti o smrti važnog čovjeka. Sve će priče biti objavljene u Zborniku kratkopričaša, u zvučnom i EPUB formatu te na brajici. Potpuna obrazloženja oba povjerenstva možete pročitati u 8. broju Retka, e-biltena knjižnice.
Pozivamo vas na tribinu koja u duhu ovogodišnje manifestacije „Noć knjige“ nosi naziv „Asistivna tehnologija i umjetna inteligencija“, u Hrvatskoj knjižnici za slijepe, Šenoina 34, u petak 21. travnja u 17 sati.
Na tribini će sudjelovati informatički stručnjaci i osobe koje se u svakodnevnom životu i radu koriste asistivnom tehnologijom. Raspravljat ćemo o softverskim rješenjima, o inovacijama koje su u posljednjih nekoliko desetljeća promijenile svakodnevicu slijepih osoba, razgovarat ćemo o govornoj sintezi i o tome koje su dominantne struje i koncepti u razvoju asistivne tehnologije. Razmijenit ćemo iskustva i stavove o pristupačnosti informacija, knjižničnih kataloga i dostupnosti literature općenito te naznačiti eventualne poglede u budućnost i kako umjetna inteligencija može utjecati na svakodnevicu slijepih i slabovidnih osoba.
Gosti su: Hrvoje Katić, Gordan Radić i Bruno Tot.
Zainteresirani koji nisu u mogućnosti doći u knjižnicu, mogu se priključiti putem putem Zoom aplikacije.
Poveznica: https://us06web.zoom.us/j/87507950524?pwd=OThvbFN2cHR1bCt4bHpFSEdsQXFpdz09
Meeting ID: 875 0795 0524
Passcode: 124888
Napomena: događanje će se snimati.
Na fotografiji su djelatnice Hrvatske knjižnice za slijepe koje u rukama drže knjige autorica na brajici i u zvučnom formatu. Stoje s lijeva na desno: Marijana Gorjanc (tiflografičarka), Julijeta Vugrinec (voditeljica odsjeka računovodstvenih poslova), Ivana Vinko (diplomirana knjižničarka), Danijela Marušić (snimateljica zvučnih izdanja), Tamara Drenovac (diplomirana knjižničarka) i Karolina Zlatar Radigović (ravnateljica). Sjede s lijeva na desno: Jelena Lešaja (voditeljica odjela posudbe), Dejana Rakić (stručna suradnica za korekturu), Maja Džafić (tiflografičarka) i Ljerka Dinjar (voditeljica odjeljka za informiranje i marketing). Danas nam nedostaje Jasminka Marković (spremačica). Veliki pozdrav od ženskog dijela kolektiva svima!
Na fotografiji je "toranj" taktilnih, ručno rađenih slikovnica koje smo dobili na dar: Moj Zagreb, Željko i Mara, Znamenitosti hrvatskih gradova, Prirodne znamenitosti Hrvatske, Briga, Abeceda, Šuma Striborova i Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Sve ih možete posuditi u našoj knjižnici. Puno hvala Nataliji Dragoja i Mariji Šavorić iz Gradske knjižnice Odjela za djecu i mladež, autoricama ovih iznimnih unikata.
14. veljače okupili smo se u Hrvatskoj knjižnici za slijepe kako bi slavili dvije velike ljubavi: ljubav prema knjizi i ljubav prema muzici. Međunarodni dan darivanja knjigom obilježava se 14. veljače i volonterski je projekt kojim se želi probuditi ljubav prema čitanju i darivanju kod djece te ih potaknuti da više čitaju. Knjižničari u Hrvatskoj obilježavaju ovaj dan organizirajući prikupljanje slikovnica pod geslom "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj". Jučer su ovdje predstavljene taktilne, ručno rađene slikovnice reljefnih ilustracija s tekstom na Braillovom pismu i uvećanom tisku koje su izradili knjižničari Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice u sklopu projekta Knjižnica širom otvorenih vrata. Tekstove slikovnica priređivali su i tiskali djelatnici Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“, Odjel izdavačke djelatnosti na brajici i crnom tisku. Naši gosti su bile autorice slikovnica Natalija Dragoja i Marija Šavorić iz Gradske knjižnice Odjela za djecu i mladež, te knjižničar Željko i njegov terapeutski pas Mara, ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje " Vinko Bek", Ivana Rotim, a svečanost su uveličali mladi glazbenici glazbene škole El Musicante uz pratnju voditelja Luke. Na promociji su sudjelovali polaznici Dječjeg vrtića „Budućnost“, djeca i djelatnici iz Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“, knjižničari iz Odjela za djecu i mladež i djelatnici naše knjižnice. Program je organiziran uz potporu Hrvatskog čitateljskog društva u sklopu kampanje Čitaj mi!
U sklopu tzv. #abilities week na #glovo global, čiji je cilj učiniti Glovo dostupnim svima promicanjem svijesti o invaliditetu, bili smo pozvani održati predavanje u njihovom zagrebačkom uredu. Ravnateljicu Karolinu Zlatar Radigović, Jelenu Lešaja s posudbenog odjela i Dejanu Rakić iz brajične tiskare ugostili su zaposlenici Glova u opuštenoj i ugodnoj atmosferi njihovog dnevnog boravka. Razgovarali smo o knjižnici općenito, o tome kako je imati slijepu osobu u kolektivu, kako je slijepoj kolegico raditi u knjižnici i koliko joj u samostalnom radu pomaže tehnologija. Zainteresiranoj publici smo pokazali knjige i note na brajici, taktilne slikovnice, zvučne knjige i asistivnu tehnologiju. Objasnili smo im kako se brajici tiska, a kako se piše na stroju, kako izgleda abeceda hrvatske brajice te kako napisati svoje ime. Kolegica Dejana je demonstrirala kako slijepe osobe naručuju putem aplikacije Glovo te koje su dobre strane aplikacije, a koje bi mogle biti poboljšane. Također je u okviru ove akcije Hrvatskoj knjižnici za slijepe uručena donacija od 130 eura za potrebe snimanja naslova zvučne knjige Tomislava Šovagovića "Spremište Trešnjevka".
Bilo nam je jako lijepo gostovati u uredu Glova te se nadamo da će biti još prilike za druženja.
Dođite razgledati i opipati raritete iz zbirke knjiga na brajici fundusa Hrvatske knjižnice za slijepe. Predstavljeni su taktilni zemljovidi Europe, Amerike, Afrike, Azije i Oceanije, Anatomski atlas, Udžbenik za učenje kratkopisa, Udžbenik za daktilografiju, note na brajici, taktilne slikovnice i priručnici iz biologije te najstariji zaštićeni naslovi (19 st.). Izložba će biti postavljena do 03. ožujka 2023. godine.
Povodom obilježavanja Dana Hrvatske knjižnice za slijepe 18. travnja, Hrvatska knjižnica za slijepe raspisuje nagradni natječaj za najbolju kratku priču. Natječaj je od ove godine nazvan i posvećen rano preminulom Seadu Ivanu Muhameadgiću, germanistu, prevodiocu, velikom poznavatelju knjige i pisane riječi.
Na natječaj se mogu javiti slijepi i slabovidni državljani Republike Hrvatske. Natjecati se mogu osobe starije od 18 godina. Tema je slobodna.
Natječaj je javan, a tri najbolje priče novčano ćemo nagraditi.
Autori uz priču trebaju napisati svoje puno ime i prezime, telefon i adresu, te poslati kratke podatke o svom životu i radu.
Prosudbeno Povjerenstvo prima samo jedan rad od svakog autora. Radovi ne smiju biti duži od 5 kartica teksta (1 kartica teksta – 1800 znakova) i ne smiju biti uzeti iz dužeg proznog teksta. Priče moraju biti napisane na hrvatskom jeziku i ne smiju biti prethodno objavljivane.
Radovi se šalju na Brailleovom pismu ili na standardnom tisku i po mogućnosti u digitalnom zapisu na adresu Hrvatska knjižnica za slijepe, Šenoina 34, Zagreb ili na e-mail adresu Knjižnice Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s naznakom za natječaj „Kratka priča“.
Rok za slanje priča je 18. ožujak 2023. godine.
Za sve dodatne informacije može se nazvati Ljerku Dinjar na broj telefona 01/6444-046.
S ciljem skretanja pozornosti na veliku potrebu za znanjem i knjigom, čitanjem, učenjem i pisanjem u slijepih osoba, Hrvatska knjižnica za slijepe je 2018. godine pokrenula dodjelu godišnjeg Priznanja „Antun Lastrić“ pojedincima i/ili ustanovama za izvanredan doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba.
Godišnje priznanje dodjeljuje se od 2022. godine na Dan Hrvatske knjižnice za slijepe, 18. travnja pojedincima koji su državljani Republike Hrvatske, te pravnim osobama.
Odjednom se mogu dodijeliti do dva priznanja.
Prijedlog za dodjelu Priznanja može predložiti Hrvatska knjižnice za slijepe, korisnici knjižnice, ustanove i druge osobe.
Dokumentacija za kandidate sastoji se od pisanog obrazloženja, kandidature i eventualnog priloga.
Obrazloženje mora biti sažeto, ne dulje od jedne stranice formata A4 ili jednog arka brajice s jasnim razlozima kandidature predloženika.
Odbor za dodjelu Priznanja prema potrebi može zatražiti dopunsku dokumentaciju.
Predlagatelji su obvezni naznačiti svoju adresu za kontakt.
Prijedlozi se šalju običnom poštom na adresu Hrvatske knjižnice za slijepe, Šenoina 34, 10000 Zagreb, s naznakom "za Priznanje Antun Lastrić" ili elektroničkom poštom na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s naznakom predmeta "za Priznanje Antun Lastrić".
Isti predlagatelj može podržati samo jednog kandidata u tekućoj godini.
Rok za slanje prijedloga je 15. ožujka 2023. godine.
20. prosinca se u prostoru Hrvatske knjižnice za slijepe održao prekrasan Blagdanski koncert studenata Muzičke akademije iz Zagreba, pod vodstvom profesorice Vlatke Peljhan. Studenti su izvodili Beethovenov Gudački kvartet op.18 br.2 u G-duru i Haydnov Gudački kvartet op.33 br.3, 'Ptica'. Ovo je nastavak lijepe suradnje naše knjižnice s Muzičkom akademijom. Još jednom hvala studentima i Vlatki Peljhan!
Marina Facini, povjesničarka umjetnosti, o autorici je napisala kako je ona slikarica sreće i nježnog trenutka a njene radove karakteriziraju sretne, sanjive, erotizirane djevojke, razni životinjski likovi, anđeli, cvijeće, voće i arhitektura nacrtani lakom razigranom linijom.
Publiku je osvojila prikazima svog fantastičnog svijeta, sretnog i bajkovitog djetinjstva. Izložba će u Knjižnici biti postavljena do kraja siječnja i radovi su na prodaju.
25. listopada smo događanje u knjižnici posvetili Seadu Muhamedagiću, prevoditelju, autoru, pjesniku, velikom intelektualcu ali prije svega iznimnom čovjeku. Osim što je bio član Hrvatske knjižnice za slijepe, bio je i njezin suradnik i prijatelj. O njegovom profesionalnom radu govorio je Andy Jelčić, iz kolegijalnog i prijateljskog kuta. Vojin Perić je s nama podijelio misli i poneku anegdotu vezanu uz svog prijatelja te pročitao nekoliko Seadovih pjesama i esej. Publika je također sudjelovala svojim dojmovima, lijepim riječima i anegdotama iz zajedničkih susreta i druženja. Na događanju smo spomenuli kako će od sada Natječaj za najbolju kratku priču nositi puno Seadovo ime odnosno "Sead Ivan Muhamedagić".
U subotu, 22. listopada, nakon preskočene dvije godine, održao se ponovno Kviz znanja u Hrvatskoj knjižnici za slijepe. Od sada će biti smješten u Mjesec hrvatske knjige koji se uvijek obilježava od 15. listopada do 15. studenog. Voditelj i kreator kviza bio je, kao i uvijek u našem slučaju, neponovljivi Mario Kovač. Pitanja su grupirana u nekoliko kategorija: sport, književnost, film, glazba, svijet i "čušpajz". Bilo je pet ekipa od kojih je svaka imala četiri igrača izuzev hrabre ekipe E koja se natjecala u prepolovljenom sastavu. Atmosfera je bila odlična i dinamična, dogovore ekipa između postavljanja pitanja i davanja odgovora je prigušivala sjajna glazbena podloga tako da su svi u publici uživali u navijačkoj atmosferi. Prvo mjesto je pripalo ekipi D koju su činili Branimir Šutalo, Vanja Rajić, Ivan Čorak i Darko Golubić. Drugo mjesto osvojila je ekipa C s Dubravkom i Zvonkom Jurčićem, Elizabetom Grigić i Ivanom Kolarom. Trećeplasirana ekipa A stigla nam je s mora, a činili su je Josip Laća, Ivica Božić, Dragan Stoković i Ivan Kovačić. Četvrto mjesto pripalo je prepolovljenoj ekipi E s Goranom Radićem i Ninom Mihaljekom. Ekipa B, koja je startala odlično, našla se igrom slučaja na začelju, a činili su je Kornelija Pervan, Dejana Rakić, Andrej Mirković i Marko Cavrić. Nagrade su za prve tri ekipe bile novčane. Veselimo se već novom kvizu u 2023. godini!
HRVATSKA KNJIŽNICA ZA SLIJEPE, 10000 ZAGREB, ŠENOINA 34, objavljuje NATJEČAJ za primitak u radni odnos:
SPREMAČICA
Izvršitelj/ica: 1
Uvjet:
Uz ispunjavanje uvjeta, prednost mogu ostvariti kandidati koji su spremni na timski rad i prilagodbu specifičnim uvjetima za rad u brajičnoj tiskari i knjižnici.
Uz prijavu na natječaj kandidati su dužni priložiti:
Nepotpune i nepravodobne prijave neće se razmatrati.
Rok za podnošenje prijave je 8 dana od objave natječaja u Narodnim novinama koja je bila 19.10.2022. (NN 121/2022).
Sukladno čl. 13. Zakona o ravnopravnosti spolova na natječaj se mogu prijaviti osobe oba spola.
Molbe s oznakom "Za natječaj za zapošljavanje" i dokazima o ispunjavanju uvjeta natječaja dostavljaju se na adresu: Hrvatska knjižnica za slijepe, 10000 Zagreb, Šenoina 34, p.p. 231
O rezultatima natječaja kandidati će biti obaviješteni u zakonskom roku.
Dragana Rakonca, učiteljica OŠ Josipa Račića s kojom Hrvatska knjižnica za slijepe već godinama lijepo surađuje, nas je pozvala u goste. Učenicima 4. razreda su kolegice Dejana Rakić i Jelena Lešaja predstavile našu knjižnicu, knjige u pristupačnim formatima, načine čitanja i osnove brajice. Dejana je učenicima govorila o svakodnevnim vještinama, a učenici su mogli postaviti brojna zanimljiva pitanja i pritom naučiti kako pristupiti slijepoj osobi.
Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige obilježit ćemo i druženjem 25. listopada u 17 sati, posvećenom Seadu Muhamedagiću književnom prevoditelju, publicistu i pjesniku. Sead je preveo više od šezdeset naslova knjiga, napisao zbirku pjesama Slijepčev vir i knjigu književno-duhovnih eseja Miris neba, urednik je i supriređivač nekoliko knjiga, a za prevodilački rad dobio je i godišnju nagradu Društva hrvatskih književnih prevodilaca (1996.) te nagradu "Iso Velikanović" za prijevod djela "Brisanje. Raspad" 2012. godine. Na događanju će sudjelovati Andy Jelčić i Vojin Perić te Seadovi kolege, suradnici, štovatelji i prijatelji. Veselimo se vašem dolasku!
Vizual u izvedbi Adriane Meglaj i rekreativnih grupa „O'pleti“ je heklani prekrivač koji se sastoji od 30 kvadratića i pravokutnika na kojima su reljefno oblikovane taktilne „točkice“ u rasporedu sukladno pojedinom slovu hrvatske abecede. Također možete razgledati i opipati druge pletene izloške poput čarapa, kućica, šume, slatkiša, ribica...Vizual je sada trajno izložen u prostoru knjižnice, a knjižnici je uručen 17. listopada povodom Međunarodnog dana bijelog štapa (koji se obilježava 15. listopada). Tim događajem ujedno obilježavamo početak Mjeseca hrvatske knjige.
U petak, 7. listopada, Hrvatsku knjižnicu za slijepe su posjetili učenici šestih razreda OŠ Ivana Gundulića iz Zagreba. Upoznali su se s radom naše knjižnice, s knjigama u pristupačnim formatima, brajicom, saznali su na koji način pristojno i korisno pristupiti slijepoj osobi, a bilo je vremena i za svakodnevne životne teme. Učenike su kroz priču o korisnicima i knjižnici provele kolegice Ljerka i Ivana, kolege Željko i Marko i svi ostali. Nakon toga su grupe posjetile i Tiflološki muzej. Ovdje je zgodan osvrt pod nazivom "Sanjaju li slijepe osobe" sa stranica OŠ Ivana Gundulića: http://os-igundulica-zg.skole.hr/
Karolina Zlatar Radigović i Jelena Lešaja su na 47. izbornoj Skupštini Hrvatskog knjižničarskog društva predstavile uslugu međunarodne platforme za razmjenu pristupačnih formata ABC konzorcija. Ovim putem još jednom pozivamo sve korisnike zainteresirane za literaturu na stranim jezicima da nam se jave. Možete nas nazvati na 01 64 44 044 ili nam pisati na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Na temelju Pravilnika o časopisima koje proizvodi Hrvatska knjižnica za slijepe, ravnateljica Knjižnice donosi slijedeću
ODLUKU O RASPISIVANJU NATJEČAJA ZA UREDNIKE ČASOPISA SVETA LUCIJA I ŠAH
I.
U Hrvatskoj knjižnici za slijepe proizvode se časopisi na brajici i u zvučnoj tehnici. Komisija sastavljena od zaposlenika Knjižnice svake godine objavljuje natječaj za urednike časopisa, razmatra prijave sukladno prema donesenim propozicijama te donosi odluku o najboljim kandidatima.
II.
Hrvatska knjižnica za slijepe raspisuje natječaj za urednike časopisa Sveta Lucija i Šah.
III.
Na natječaj se mogu prijaviti osobe VSS/VŠS – Stručni prvostupnik (baccalaureus) društveno – humanističkog smjera uz poznavanje rada na računalu.
Uz prijavu na natječaj potrebno je priložiti dokaz o stručnoj spremi i prijedlog koncepcije uređivanja časopisa za trajanje mandata
IV.
Urednik se bira na period od godine dana.
V.
Krajnji rok za podnošenje prijava je 17. listopada 2022. godine. Pismene prijave se šalju na adresu Hrvatske knjižnice za slijepe, Šenoine 34, Zagreb s naznakom "Natječaj za urednika časopisa" ili na e-mail adresu knjižnice Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..
Karolina Zlatar Radigović,
Ravnateljica Hrvatske knjižnice za slijepe
U novom broju časopisa "Story" možete pročitati veliki intervju s ravnateljicom, Karolinom Zlatar Radigović, vezano uz djelokrug naše knjižnice i čitateljske navike naših korisnika. Intervju će biti objavljen u prosinačkom broju časopisa "Žena", u zvuku i na brajici.
Šenoina 34 vidi mapu
10000 Zagreb
pp 231
pon-pet 8-16 sati
hkzasl@hkzasl.hr
+385 (0)1 64 44 040
© 2024 HKZASL
Matični broj: 01494449
OIB:12091168733
IBAN: HR 44 23400091100206999