12.12.2013. u 18 sati
Večer duhovne glazbe za harfu i glas
Za koncert je odabran program koji odgovara mjesecu prosincu, podijeljen na male zaokružene cjeline.
Večer je otvorena prekrasnom Caccinijevom Ave Mariom, nakon čega je slijedio Vivaldi pa Dvorakov ciklus Biblijskih pjesama, Bach prepravljen za solo harfu, te Rahmanjinova Bogorodica.
Blok francuskih autora posebno je laskao Ivaninom mezzosopranu i scenskom karakteru. Program je proveden kraju s nekoliko pučkih i tradicionalnih božićnih pjesama.
Koncert su pratila brojna zadovoljna lica publike, poneka malo zasanjena, dok je drugima titrao osmijeh, a neki su čak tiho pjevušili.
NAJAVA DOGAĐANJA U HRVATSKOJ KNJIŽNICI ZA SLIJEPE ZA PERIOD OD 15. 10. DO 15 11. 2013.
14.11. u 17 sati, Čitajmo naglas Balade – 120 godina Miroslava Krleže
Završnom manifestacijom ČITAJMO BALADE NA GLAS, 14. studenog 2013. obilježen je Mjesec hrvatske knjige u Hrvatskoj knjižnici za slijepe, a posvećen velikanu Miroslavu Krleži.
Moto Mjeseca hrvatske knjige bio je, Tko čita ne skita , kao i moto Europske godine„čitajmo na glas, čitajmo zajedno“.
Balade Petrice Kerempuha, je zbirka kajkavskih pjesama i nedvojbeno najveće pjesničko ostvarenje M.Krleže ali i jedno od najvećih djela hrvatske književnosti.
11.11. u 18 sati, 100 godina s Albertom Camusom
Obilježavanjem 100. obljetnice rođenja Alberta Camusa željeli smo doprijeti do samog autora i njegovih djela. Pri tome nismo željeli krenuti od pretpostavke kako je Camus bio egzistencijalist, kao ni ponavljati floskulu kako je to bio pisac apsurda koji je poginuo apsurdnom smrću. Posegnuli smo za Camusovim bilješkama, ulomcima iz djela, a kratki navod u leksikonu pisaca prof. Tarlea poslužio nam je kako kronološki ne bi zaglibili na stranputicama.
Na događanju su sudjelovali glumci Zagrebačko kazališta mladih, Marica Vidušić i Danijel Ljuboja, koji s knjižnicom surađuju i kao spikeri zvučnih knjiga. Tekstove je na brajici čitao naš umirovljeni snimatelj, gosp. Vinko Zrinščak. Budući da je Camusova majka bila podrijetlom Španjolka odlučili smo se za skladbe španjolskih autora koje je na gitari izvodio mladi muzičar Petar Kvesić.
Hvala svima koji su posjetili događanje unatoč ekstremnom vjetru koji je puhao cijeli dan!
Događanje u cijelosti možete poslušati u 12. broju časopisa Znanost i umjetnost.
28.10. u 17 sati, Umjetnost putovanja - gost Jasen Boko O
Kilometre koje je prošao, nikad nije brojao. Putovao je svim mogućim načinima prijevoza lokalnog stanovništva, od tovarnih životinja do rasklimanih autobusa.
Putevima svile, kojima su tri tisućljeća prije Boka stupali trgovci, narodi, civilizacije….
Napisao je putopise; Tragovima Odiseja, Put svile, Putovanje za početnike
i biografiju Tina Ujevića, Tin – 30 godina putovanja
22.10. u 17 sati, Ivana Brlić Mažuranić i 100. rođendan Šegrta Hlapića – gošća: književnica Sanja Lovrenčić
Ivana Brlić Mažuranić bila je prevelika za jedno maleno i kratko poslijepodnevno druženje ali pokušali smo na svoj način uhvatiti odsjaj jedne posebne figure hrvatske književnosti.
22. listopada u Hrvatskoj knjižnici za slijepe osnovnoškolci iz Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“ , pod umjetničkim vodstvom Anite Matković, razigrano su izveli ulomak iz Šegrta Hlapića. Kao predložak je poslužio originalan tekst „Šest konaka šegrta Hlapića“, kojeg je prema svom romanu dramatizirala sama autorica. Na taj smo način proslavili sto godina „Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića“, jer prvo se izdanje tog dječjeg romana pojavilo 1913. godine.
Antun Kovač je tom prilikom knjižnici uručio zvučno izdanje Hlapića na esperantu da bi se nakon toga posvetili ne toliko predavanju, koliko razgovoru, s našom književnicom i prevoditeljicom, Sanjom Lovrenčić. Sanja Lovrenčić plodna je, marljiva i nagrađivana autorica romana, pripovjedaka za odrasle i za djecu, te poezije. Između ostalog, napisala je knjigu „U potrazi za Ivanom“, koju možete posuditi u Knjižnici u zvučnom formatu.
Razgovor sa Sanjom Lovrenčić u cijelosti možete poslušati kao prilog 11. broju zvučnog časopisa Znanost i umjetnost.
16.10. u 17 sati
Promocija brajičnog izdanja knjige ljubavne poezije Mirjane Mrkela
Mnogima već dobro poznata autorica djela za mlade „ Dragi Olivere“ - u zvučnim izdanju, u Mjesecu knjige predstavila je na Brailleovom pismu zbirku „Ljubavne pjesme“.
Na predstavljanju su sudjelovali književni kritičar i recenzent Sead Begović , germanist i prevodilac Sead Muhamedagić, spikerica zvučnog izdanja Kristina Pereža , te učenici Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek.
Promociju je popratio zvucima na violini, umjetnik Ivan Zovko djelima B. Papandopula, J. S. Bacha i Morriconea.
15.10.- Dan besplatnog upisa u knjižnicu
15.10. -15.11. Akcija: Vratite knjigu! – opraštamo zakasninu
MEĐUNARODNI DAN BIJELOG ŠTAPA U HRVATSKOJ KNJIŽNICI ZA SLIJEPE
15.10.-15.11. Edukativno – informativni posjeti Knjižnici učenika osnovnoškolskog uzrasta
15.10. u 12 sati, otvorenje izložbe LUTKE, lutkarice Anice Kraljević iz Udruge Pjetlić Zlatokrijestić
Namijenjeno djeci osnovnoškolskog uzrasta Centra Vinko Bek
Povodom Međunarodnog dana bijelog štapa i početka Mjeseca hrvatske knjige u Hrvatskoj knjižnici za slijepe 15. listopada 2013. godine u 12 sati otvorit će se izložba LUTKE lutkarice Anice Kraljević iz Udruge za poticanje i oslobađanje kreativnosti kod djece i mladeži „Pjetlić Zlatokrijestić“.
Lutke su namijenjene scenskom odgoju djece, a služe kao didaktička igračka u ruci djeteta ili pak kao didaktičko sredstvo i pomagalo u ruci odgojitelja ili nastavnika u školi.
Svečanosti otvorenja izložbe prisustvovat će učenici osnovne škole Centra za odgoj i obrazovanje slijepih „Vinko Bek“ sa svojim nastavnicima i odgojiteljima te djeca mlađe osnovnoškolske dobi koja se školuju u integraciji.
Tom prigodom, Hela Čičko, koordinatorica Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice, Knjižnica grada Zagreba uručila je na poklon po jedan primjerak taktilne slikovnice „Putovanje mace Lile“ Hrvatskoj knjižnici za slijepe i Centru za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“.
Slikovnica je izrađena ručno i u potpunosti prema međunarodnim smjernicama za izradu taktilnih slikovnica (Typhlo & Tactus Guidelines for making tactile books), a u okviru projekta za poticanje čitanja i društvenu integraciju djece sa smetnjama u razvoju i mladih s invaliditetom „Knjižnica širom otvorenih vrata“.
Ilustracije su u taktilnim slikovnicama reljefne i izvedene u različitim tehnikama, dok je tekst otisnut Brailleovom abecedom i na uvećanom crnom tisku.
Taktilne slikovnice namijenjene su svoj djeci, a osobito slijepima i visoko slabovidnima.
Nedjelja, 4. kolovoza 2013., grad Vis
Memorijalna zbirka Ranka Marinkovića u suradnji s Hrvatskom knjižnicom za slijepe, Turističkom zajednicom Grada Visa, te Gradskom knjižnicom i čitaonicom Vis organizira manifestaciju posvećenu 100. obljetnici rođenja Ranka Marinkovića.
PROGRAM:
21.00
Gradska vijećnica, Vis
otvorenje izložbe
Oblik lika
kiparice Ive Perović
21.30
dvorište Kulturnog centra, Vis
večer razgovora Riječ Ranka Marinkovića i
riječ o Ranku Marinkoviću
(sudjeluju Marija Kohn, Dragutin Lučić Luce, Šimun Marasović i Siniša Brajčić)
18.06. - 13.09.2013.
IZLOŽBA SKULPTURA - REZBARENE IDEJE
IVAN FERLAN
Samouki slijepi kipar Ivan Ferlan, rođen je 1924.g u mjestu Kuna na Pelješcu. Još kao dijete u školi počeo je izrađivati figurice od gline, a kasnije uz oca stolara koji mu je pružio prvu poduku u rezbarstvu, započinje raditi u drvu. Od kraja 1940 - tih postupno gubi vid. U mladosti je, kako kaže, upoznao
umjetnost od " Michelangela do Picassa, od Augustinčića i Kršinića do Radauša", što je odredilo njegov životni poziv u kasnijim godinama.
U Zagrebu, gdje i živi od 1965. g. izlagao je četiri puta samostalno te sudjelovao na brojnim skupnim izložbama.
Njegove radove možemo tematski razvrstati u četiri osnovne skupine: fantastika, životinje, ljudski likovi i brodovi.
Do sada je izradio nekoliko stotina skulptura u drvetu i terakoti, od kojih se veliki broj nalazi u Tiflološkom muzeju.
Organizatori izložbe:
Hrvatska knjižnica za slijepe i Tiflološki muzej u suradnji
24. 05. 2013. u 14 sati
Promocija audio izdanja "Stotka na vratima Hajduka"
Autor teksta, sportski novinar Ivan Princivali, tekst pročitao, legendarni sportski novinar i radijski komentator Edo Pezzi.
Knjiga " Stotka na vratima Hajduka" obuhvaća zanimljivosti, događaje, imena, legende, anegdote, ali i uspone i padove tog slavnog kluba.
Promociji zvučnog izdanja knjige, prisustvovao je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, pročelnik za obrazovanje i sport Ivica Lovrić i brojni poštovaoci kluba.
O knjizi je govorio sam autor, inicijator ideje Vedran Bonačić, a predstavljanje su uveličali i predstavnici NO Hajduka, Ante Majić i Ljubo Pavasović Visković. Fotogalerija
22. svibnja u 18 sati
200. OBLJETNICA ROĐENJA RICHARDA WAGNERA
Wagner
22. svibnja u 18 sati obilježit ćemo rođendan ovog kompozitora, po nekima velikog po nekima malog ali svakako zanimljivog. Osim slušanja muzičkih primjera, čitat ćemo dijelove eseja Thomasa Manna, posvećenog Wagneru, koji je kompozitora nastojao očistiti od imagea kojeg mu je nametnula nacionalsocijalistička partija da bi upravo zbog tog teksta sam Mann bio primoran napustiti Njemačku. Upoznat ćemo i britke aforizme Friedricha Nietzschea, filozofa koji se iz velikog wagnerijanca preobratio u njegovog najoštrijeg kritičara. Tekstove će čitati Mario Keča i Vojin Perić, a nadamo se da će i Sead Muhamedagić oplemeniti ovo muzičko/polemičko popodne svojim sudjelovanjem.
Veselimo se i Vašem dolasku! Fotogalerija
23. travnja u 20 sati
Međunarodna manifestacija u našoj knjižnici!
NOĆ KNJIGE
Naziv događanja: ČITAJMO U MRAKU
Mjesto održavanja: HRVATSKA KNJIŽNICA ZA SLIJEPE, Šenoina 34/1, 10000 Zagreb
Vrijeme događanja: 23. travnja u 20 sati
Sudionici (Gosti): Članovi i djelatnici Hrvatske knjižnice za slijepe, kao i spikeri koji čitaju zvučne knjige ali i svi posjetitelji…uz možda još koje iznenađenje
Opis događanja: Jesu li to Karamazovi? Rat i mir? Čarobni brijeg? Ili možda Crveno i crno? Svjetlo nećemo paliti. Čitat ćemo svoje omiljene ulomke na brajici i preslušavati ih u zvučnom obliku. Oni koji čitaju „crni tisak“ pozvani su pročitati svoje omiljene prozne tekstove uz bateriju koja će kružiti knjižnicom. Pokušat ćemo shvatiti neshvatljivo: što čini najdraži roman najdražim romanom. Pristojno je o ukusima ne raspravljati iako se upravo samo o ukusima i može (i mora) raspravljati.
Dođite jer što nas je više bit će zanimljivije! Zašto Tolstoj a ne Dostojevski, zašto Mann a ne Stendhal…ili možda obrnuto. Foto galerija
20.04. 2013.
Natjecanje u brzom i izražajnom čitanju Brailleovog pisma Fotogalerija
16.04. 2013. u 16 sati
Oblik lika - Likovi iz hrvatske književnosti
KIPARICA, IVA PEROVIĆ
„ Izabrala sam poznata djela iz hrvatske književnosti i likove koji su stvorili
velikani pisane riječi, upravo zato što su oni svima dostupni.
Radi se uglavnom o djelima koja se obrađuju kroz lektiru za osnovnu i srednju školu.
Razmišljajući o likovima koje ta djela obrađuju stvarala sam predodžbe o njima te ih utjelovila u kiparskom materijalu i formama koje mi dopušta sloboda umjetnosti.
Nadam se da će posjetitelji moći iz skulptura isčitati misli izvedene iz književnih djela i pouke koje su nam autori ostavili. „
Volja materina,2012.terakota, žica 36x24x20 cm
Kameni svatovi, August Šenoa
19.03. u 18 sati
Pjesničko popodne u Hrvatskoj knjižnici za slijepe
100. obljetnica rođenja Ivana Gorana Kovačića
Sudjeluju: Zvonko Zečević i Željko Duvnjak, Ankica Blažinović-Kljajo, Katarina Ivkić i Zvonimir Stanečić
21. ožujka 2013. u 11 sati
HRVATSKA KNJIŽNICA ZA SLIJEPE I OSNOVNA ŠKOLA JOSIPA RAČIĆA održat će promociju taktilne slikovnice SRCE NA DAR (LICITAR)izrađene u sklopu Projekta građanin. Projekt će prezentirati učenici 2.d razreda OŠ Josip Račić.
Licitarska srca
28. veljače 2013. u 18 sati
" Čemu bi se ljudi smijali kad se ne bi smijali drugim ljudima"
Marinković
OBILJEŽAVANJE 100. OBLJETNICE ROĐENJA RANKA MARINKOVIĆA
Predstava " Ruke"u izvedbi učenika Srednje škole Centra Vinko Bek, prema adaptaciji Anite Matković i Ružice Rašpolić
Gost predavač, pisac Pavao Pavličić
„ČEMU BI SE LJUDI SMIJALI KAD SE NE BI SMIJALI DRUGIM LJUDIMA“
Prigodnim programom u Hrvatskoj knjižnici za slijepe, 28. veljače, 2013. obilježena je 100. godišnjica rođenja velikana hrvatske pisane riječi.
Gost proslave bio je uvaženi hrvatski pisac Pavao Pavličić koji je brojnu publiku
iscrpno upoznao sa Marinkovićevim književnim opusom.
Postavljena je i prigodna izložba fotografija, a ustupila nam ih je Memorijalna zbirka Ranka Marinkovića s otoka Visa, te dva kiparska taktilna rada u terakoti, kiparice Ive Perović. Likovi su interpretirani iz Marinkovićevih djela ; Kiklop – Melkiorova paranoja i Spomenik majstoru Albertu iz novele Anđeo.
Događanje je upotpunjeno predstavom „Ruke“, a pripremili su je učenici Centra Vinko Bek sa svojim mentorima. Predstava je nastala iz istoimene novele, koja govori o nerješivom ljudskom unutarnjem konfliktu, razumu i osjećajnosti.
U sklopu obilježavanja 100. obljetnice rođenja, Hrvatska knjižnica za slijepe donirala je 5 naslova na CD –u i jedan naslov u Brailleovom izdanju za Memorijalnu zbirku Ranka Marinkovića.
12. veljače u 17:30 sati
Naziv: LJUBAV U KNJIŽNICI
Vrijeme: Utorak, 12. veljače u 17:30 sati. Uoči Valentinova, Hrvatska knjižnica za slijepe Vas poziva na koncert Vokalnog ansambla Udruge slijepih Zagreb - VAUS. Repertoar čine poznati šlageri i zavičajne pjesme s ljubavnom tematikom, dok će glumica Mirjana Sinožić ponuditi svoju interpretaciju nekoliko vrhunskih pjesnika.
04. siječanj 2013.
Prigodna izložba u čast izumitelja pisma za slijepe
LOUIS BRAILLE
(04. siječanj 1809. -06. siječanj 1852. )