Djelatnici Hrvatske knjižnice za slijepe
Brojimo posljednje dane ove po svemu vrlo specifične godine u kojoj smo se svi na makro i mikro planu morali suočiti s brojnim izazovima pa zbog toga nije ni čudo što smo zaboravili slaviti dvije velike obljetnice. Prošlo je 55 godina od osnutka Hrvatske knjižnice za slijepe, 1965. godine, pri Savezu slijepih Hrvatske i 20 godina od njena osamostaljenja, 2000. godine, kada je dobila status javne ustanove u kulturi. Knjižnica je gradeći sama svoj fond kroz godine stasala u produkcijskom smislu prateći trendove u proizvodnji pristupačnih formata odnosno knjiga i časopisa na brajici, u zvučnim formatima i u obliku elektroničke knjige. U skladu s čitateljskim, tehnološkim i specifičnim potrebama naših korisnika, prije svega slijepih osoba, a onda i svih drugih koji iz nekog razloga ne mogu čitati standardni tisak, formirali smo usluge, mijenjali ih, nadopunjavali i širili.
U našem fondu imamo oko 2.400 naslova knjiga i nota na brajici, 4.000 naslova zvučnih knjiga, te oko 400 naslova e-knjiga odnosno knjiga u Daisy 3 XML i EPUB formatu. Za preuzimanje putem usluge „digitalna knjižnica“ trenutno su dostupna 3.935 zvučna naslova i 377 naslova u Daisy 3 i EPUB formatu. Otprilike polovina naših korisnika koristi uslugu preuzimanja putem interneta dok drugima više odgovara primati cd-e i knjige na brajici poštom, dostavom ili direktnim dolaskom. Usluga slanja knjiga poštom pokriva cijelu Hrvatsku. Prosječni član Hrvatske knjižnice za slijepe, a u 2019. godini smo imali 1270 aktivnih korisnika, godišnje posudi 42 jedinice građe što daleko nadilazi prosjek čitanja knjiga na širem populacijskom uzorku u državi. Čitanje i slušanje je za našeg korisnika puno više od razbibrige i slobodne aktivnosti.
Iako o podacima vezanim uz ovu godinu možemo govoriti tek u siječnju iduće, možemo biti ponosni jer trenutno naša ovogodišnja produkcija broji oko 43 naslova brajice, isto toliko elektroničkih knjiga (u Daisy3 i EPUB formatima) i 188 naslova u zvuku. U to nije uključena produkcija časopisa koje proizvodimo kao ni drugih usluga izrade pristupačnih formata. Napravili smo mnoga odobrenja za ispis naziva lijekova na brajici. Događanja, koja inače obožavamo pripremati, smo imali samo dva, a izostalo je i Državno natjecanje u brzom i izražajnom čitanju brajice kao i Kviz znanja. Snimili smo 8 epizoda Podcasta, koji je od ove jeseni promijenio koncept i postao "Književni podcast Hrvatske knjižnice za slijepe" te u svakoj epizodi donosi preporuke za čitanje iz fonda Knjižnice.
Ove godine smo dodijelili na tih način Priznanje "Antun Lastrić" za doprinose kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba, dobitnici su bili Centar za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“ i pjesnikinja, Kristina Semenjuk.
A što nas je sve omelo u proslavi 55. i 20. obljetnice?
POTRES:
Prostor Hrvatske knjižnice za slijepe se nalazi na uglu Šenoine i Draškovićeve ulice, u zoni koja je pretrpjela velika oštećenja za vrijeme potresa ali je kod nas srećom došlo do malih ili srednjih do srednje velikih napuknuća i oštećenja zidova. Radovi sanacije su dovršeni do 27.svibnja ove godine. Nije došlo do oštećenja građe odnosno, što je za nas još važnije, do oštećenja opreme potrebne za proizvodnju i pohranu građe u pristupačnim formatima.
POPLAVA:
Podrum Knjižnice površine 40 m² bio je nakon nevremena 24. srpnja poplavljen. Ispumpali smo ukupno 1.980 litara vode. Bacili smo dosta potrošnog materijala ali su vrjednije stvari ostale koliko toliko suhe. Nadalje, zbog finog papira za printanje brajice (bio je postavljen na paletama, srećom) i brajevih knjiga koje su dolje skladištene smo nakon ispumpavanja morali nastaviti s odvlaživanjem zraka.
COVID-19:
Početkom epidemije, odnosno prilikom prvih mjera u proljeće ove godine, ustanovljeno je da svi zaposlenici Knjižnice osim ondašnje ravnateljice spadaju u rizične skupine na ovaj ili onaj način te je rad u skladu s time i organiziran. Rad od kuće je bio uspješan i inventivan. Osim prinovljenih 30 naslova Zaklade "Čujem, vjerujem, vidim", knjižnica je proizvela u periodu od 17. ožujka do 22. svibnja dvadeset naslova u pristupačnim formatima, a digitalizirano je i preformatirano dvadesetak starih naslova. Izdavačka kuća Fraktura nam je ustupila svoje naslove kao predloške u pdf-u kako bi kolegice iz tiskare i spikeri mogli nastaviti radom od kuće.
Od 18. svibnja su se svi zaposlenici vratili na posao. Osim epidemiološke situacije, na ravnatelju je bila odgovornost dolaska i odlaska na posao četvoro slijepih i jednog gluho slijepog zaposlenika u uvjetima nakon potresa. Isto se odnosilo i na direktan dolazak korisnika jer se cijelo proljeće u centru grada slijepa osoba nije mogla samostalno i sigurno kretati predvidljivim putanjama.
S korisnicima smo bili u stalnom kontaktu telefonom, elektroničkom poštom, putem internetske stranice i facebook profila. Usluga "digitalna knjižnica" je postala vrlo popularna, u periodu od 17.ožujka do 22. svibnja je s naše stranice bilo preuzeto 6.632 jedinica. Puno je susjeda i rodbine pomagalo starijim odnosno informatički nepismenim članovima, a kolegice su svakodnevno „navigirale“ članove i njihove pomagače.
U tzv. "drugom valu" smo uveli klizno radno vrijeme i prorijeđen broj zaposlenika u knjižnici, nastojeći uvesti rad u timovima i dobru organizaciju rada od kuće.
REVIZIJA:
Reviziju zvučnog i digitalnog dijela fonda smo obavljali intenzivno od 29. travnja do 22. svibnja, iskoristivši period necirkuliranja fizičkih primjeraka građe, kako ne bismo knjižnicu morali opet zatvoriti na jesen. Po pravilima struke se ovisno o veličini fonda obavljaju periodične revizije, zadnja je ovdje obavljena u periodu od 15.12.2014. do 20.01.2015. godine. Revidirali smo preko 25.000 jedinica građe. U siječnju ćemo napraviti i reviziju fonda na brajici koju je lakše sprovesti bez zatvaranja zbog manje frekvencije posudbi.
Bilo je tu još mnogo toga ali nekako smo uspjeli ostati na nogama, zaboravivši pritom na naše obljetnice: 55. rođendan i 20 godina od osamostaljenja. U idućoj godini se nadamo zaposliti bar dvoje novih djelatnika potrebnih za normalno poslovanje knjižnice jer je trenutno na nekim kolegama pritisak golem. Između ostalog, potrebno je organizirati matičnu djelatnost za građu u pristupačnim formatima, promovirati neke inovacije kao što su razmjena naslova na međunarodnoj platformi ABC konzorcija pri WIPO-u ali i korištenje novog EPUB formata… i još mnogo toga.
Od 1. prosinca 2020. godine imamo novu ravnateljicu, Karolinu Zlatar Radigović. U veljači je dugogodišnja djelatnica, Branka Dejanović, koju svi korisnici dobro poznaju, otišla u mirovinu, a s krajem godine u mirovinu odlazi i voditeljica tiskare, Liduška Salaba, koja je dugi niz godina vodila produkciju brajice.
Zahvaljujemo svim članovima i suradnicima na podršci i bodrenju, posebno u prvoj polovici godine, i idemo svi zajedno dalje prema nekim novim, nadajmo se, mirnijim obljetnicama.
Ovogodišnji slogan manifestacije Mjesec hrvatske knjige je "RAZLISTAJ SE!". Promo materijali se s metaforom vezanom uz čitanje igraju na doslovan način. Pet vrsta lišća predstavlja pet naslova iz hrvatske književnosti koji u naslovu imaju biljke. To su Kolarova "Breza", Jergovićevi "Dvori o d oraha", Krležin "Banket u blitvi", Matošecov "Strah u ulici lipa" i "Plesna haljina žutog maslačka" Sunčane Škrinjarić. U prostoru knjižnice smo izložili navedene naslove u pristupačnim formatima od taktilne slikovnice, preko zvučne i elektroničke knjige do knjige na brajici.
Hrvatska knjižnica za slijepe raspisuje natječaj za urednike sljedećih časopisa:
Izbor, Sveta Lucija i Šah
Uvjeti:
- VSS/VŠS – Stručni prvostupnik (baccalaureus) društveno - humanističkog smjera
- poznavanje rada na računalu
- urednik se bira na period od godine dana
Uz prijavu na natječaj potrebno je priložiti:
Krajnji rok za podnošenje prijava je 15. listopad 2020. godine
Pismene prijave se šalju na adresu Hrvatske knjižnice za slijepe
10000 Zagreb, Draškovićeva 80/1 ( ulaz iz Šenoine 34 ) s naznakom, Natječaj za urednika časopisa, ili na mail adresu knjižnice, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
na predlaganje kandidata za dodjelu Priznanja Antun Lastrić
S ciljem skretanja pozornosti na veliku potrebu za znanjem i knjigom, čitanjem, učenjem i pisanjem u slijepih osoba, Hrvatska knjižnica za slijepe je 2018.godine pokrenula dodjelu godišnjeg Priznanja Antun Lastrić pojedincima ili ustanovama za izvanredan doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba.
Godišnje priznanje dodjeljuje se u Mjesecu Hrvatske knjige pojedincima koji su državljani Republike Hrvatske, te pravnim osobama.
Odjednom se mogu dodijeliti do dva priznanja.
Prijedlog za dodjelu Priznanja mogu podnijeti korisnici Hrvatske knjižnice za slijepe, ustanove i druge osobe.
Dokumentacija za kandidate se sastoji od pisanog obrazloženja, kandidature i eventualnog priloga.
Obrazloženje mora biti sažeto, ne dulje od jedne stranice formata A4 ili jednog arka brajice, s jasnim razlozima kandidature predloženika.
Odbor za dodjelu Priznanja prema potrebi može zatražiti dopunsku dokumentaciju.
Predlagatelji su obvezni naznačiti svoju adresu za kontakt.
Prijedlozi se šalju običnom poštom na Hrvatsku knjižnicu za slijepe, Draškovićeva 80, 10000 Zagreb, s naznakom "za Priznanje Antun Lastrić" ili elektroničkom poštom na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s naznakom predmeta "za Priznanje Antun Lastrić".
Isti predlagatelj može podržati samo jednog predloženika u tekućoj godini.
Rok za slanje prijedloga je 15. listopada 2020. godine.
Odbor za dodjelu Priznanja Antun Lastrić
Od četvrtka 25. lipnja pa do kraja kolovoza Knjižnica radi od ponedjeljka do petka od 8 do 16 sati.
U četvrtak, 11. lipnja, i u petak, 12. lipnja, Hrvatska knjižnica za slijepe će biti zatvorena.
Dragi korisnici i pomagači, od ponedjeljka 25. svibnja 2020. ponovno krećemo i s posudbom putem dostave, pošte te izravnim dolaskom.
Knjižnica je do daljnjeg zatvorena za direktan rad s korisnicima, kao i posudbu knjižne građe putem pošte i dostave. Knjige je moguće preuzeti putem usluge 'digitalna knjižnica' s naše internet stranice.
Djelatnici Hrvatske knjižnice za slijepe trenutno obavljaju parcijalnu reviziju knjižnog fonda odnosno knjiga u zvučnom i digitalnom obliku. U prostorijama su u tijeku radovi sanacije nakon potresa.
Obavijest o početku rada s korisnicima će biti najavljena na našoj internet i Facebook stranici te odaslana putem elektroničke pošte.
Do tada nas se može kontaktirati telefonski i putem elektroničke pošte, od ponedjeljka do petka, između 8 i 16 sati.
Informacije vezane uz aktivaciju usluge preuzimanja knjiga putem interneta: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 047
Informacije vezane uz posudbu i učlanjenje: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 047
Informacije vezane uz asistivnu tehnologiju i on-line katalog: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 045
Pitanja vezana uz događanja, časopise te uz odobrenja za ispis brajice na lijekovima i drugoj ambalaži: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 046
Opća pitanja i ravnateljstvo: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 041
Računovodstvena pitanja: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 042
Hvala na razumijevanju,
Jelena Lešaja, ravnateljica
Ljerka Dinjar i Jelena Lešaja su danas bile gošće u emisiji "Vidici jednakih mogućnosti", urednika Darka Matića, na radio postaji City. Emisiju možete poslušati na ovoj poveznici:
https://soundcloud.com/city-
Zbog specifičnosti korisničke populacije (osobe s invaliditetom, osobe starije životne dobi, osobe u domovima umirovljenika) te zbog građe na brajici i u zvuku koju je teško dezinficirati, a koja do krajnjih korisnika putuje kroz nekoliko ruku da bi završila u njihovim kuhinjama i na noćnim ormarićima, nećemo knjižnicu otvoriti za rad s korisnicima i cirkulaciju građe već u tjednu od ponedjeljka, 27. travnja.
Odlučili smo napraviti reviziju jednog dijela fonda jer smo poštom dobili veliki povrat građe koji je odležao sada propisano vrijeme u "karanteni". Revizija nam je ionako predviđena za ovu godinu pa je dobro iskoristiti ovu situaciju kako ne bismo ponovno krajem godine bili primorani zaustavljati posudbu. Paralelno nastojimo sanirati oštećenja od potresa, sretni smo što nije bilo značajnijih i većih. Kretanje oko naše knjižnice je još uvijek riskantno za slijepe građane jer su prepreke na pločniku nepredvidljive.
Naša on-line usluga "digitalna knjižnica" namijenjena preuzimanju zvučnih i XML knjiga radi "punom parom", a zaposlenici koji nisu uključeni u čišćenje i reviziju od kuće obavljaju brojne poslove vezane uz produkciju pristupačnih formata, aktivaciju korisničkih računa, odobrenja za ispis brajice na ambalaži proizvoda i sl.
Pratite informacije o radu na našoj internet stranici kao i našem Facebook profilu. Nadamo se da ćemo ubrzo osposobiti i druge načine posudbe.
Hvala svima na razumijevanju, pitanjima i dobrim željama!
Vaši djelatnici Hrvatske knjižnice za slijepe
Hrvatska knjižnica za slijepe se zahvaljuje Zakladi "Čujem, vjerujem, vidim" na ustupljenih 20 naslova zvučnih knjiga iz njihove produkcije kojima smo u prvim tjednima restrikcija vezanih uz epidemiju mogli razveseliti naše korisnike koji preuzimaju knjige putem interneta.
Zahvaljujemo izdavačkoj kući "Fraktura" na ustupljenim naslovima u pdf formatu koji su nam poslužili kao predložak i u posljednjih mjesec dana pomogli održati našu produkciju knjiga u pristupačnim formatima na životu.
Zbog situacije izazvane korona virusom i nedavnim potresom sve su se knjižnice, antikvarijati i knjižare okrenule virtualnom slavlju knjige i čitanja. Što je s našom knjižnicom u digitalnom kontekstu? Hrvatska knjižnica za slijepe u svibnju ove godine slavi petu obljetnicu usluge "digitalna knjižnica". Isprva se pomoću nje mogao preuzeti samo mali broj zvučnih knjiga koji je onda sve više rastao. Marljivo smo snimali, mijenjali formate, katalogizirali, pohranjivali, digitalizirali stare knjige da bi danas ova usluga nudila 3786 naslova zvučnih knjiga i 344 naslova knjiga u XML formatu. Prvi korisnici ove usluge su bili oni već udomaćeni u digitalnom okruženju ili oni hrabriji, no postotak korisnika je bio sve veći, mnogi koji su isprva negodovali su se kasnije privikli i bili presretni, nekima pomažu ukućani ili asistenti, učitelji, knjižničari, tako da se sada njome koristi preko 50% korisničke populacije. Uslugu smo otvorili i za narodne, školske i druge knjižnice i ustanove koje imaju potrebu za građom u pristupačnim formatima namijenjenim osobama kojima standardni tisak nije čitljiv. Kada su knjižnice u drugoj polovici ožujka ove godine zatvorile svoja vrata za korisnike, interes za ovom uslugom naglo je porastao. Pogotovo u prva dva tjedna, upiti za aktivacijom bili su vrlo česti. I tada se u jednom danu, na samom kraju ožujka dogodio bum - unutar 24 sata preuzeto je 339 knjiga. Korisnici su preplašeni stanjem željeli povući što više naslova, baš kao što smo uoči polukarantene kompulzivno kupovali toaletni papir i kvasac. Tada se moglo vidjeti koliko zaista knjiga i čitanje znače našim korisnicima. Bez patetike, čitanje i slušanje je mnogima koji su zakinuti za druge sadržaje od vitalne važnosti. Ovu Noć knjige posvećujemo usluzi preuzimanja knjiga putem naše internetske stranice i zahvaljujemo se svima koji na tome rade, a najviše našim gladnim korisnicima. Žao nam je onih koji su ostali zakinuti jer brajicu i knjige na CDima do daljnjeg ne šaljemo ali apeliramo na rođake, susjede i asistente da izađu u susret osobi koja ne može čitati standardni tisak i pomognu joj registrirati se i opskrbiti knjigama u zvučnom ili XML formatu. I ne zaboravimo moto ovogodišnje manifestacije: s knjigom nisi izoliran!
Budući da su vrata knjižnica, antikvarijata i knjižara trenutno zatvorena, ovogodišnja Noć knjige odvija se virtualno, u četvrtak 23. travnja, pod sloganom #sknjigomnisiizoliran. Više o sadržajima i samoj manifestaciji saznajte na ovoj poveznici:
https://nocknjige.hr/tekstx.php?k=49&id=53
Manifestacija ima i svoj YouTube kanal "Noć knjige".
Za vrijeme trajanja restrikcija vezanih uz epidemiju COVID-19 osim elektroničkom poštom, možete nam se obratiti i na nekoliko telefonskih brojeva u radnom vremenu knjižnice odnosno od 8 do 16 sati svakog radnog dana.
Informacije vezane uz aktivaciju usluge preuzimanja knjiga putem interneta: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 047
Informacije vezane uz posudbu i učlanjenje: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 047
Informacije vezane uz asistivnu tehnologiju i on-line katalog: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 045
Pitanja vezana uz događanja, časopise te uz odobrenja za ispis brajice na lijekovima i drugoj ambalaži: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 046
Opća pitanja i ravnateljstvo: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 041
Računovodstvena pitanja: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili 01 64 44 042
Napominjemo, do daljnjeg je obustavljena posudba fizičkih primjeraka knjiga te distribucija časopisa. Usluga preuzimanja knjiga s naše stranice je jedina opcija korištenja građe.
Dragi korisnici, suradnici i prijatelji Hrvatske knjižnice za slijepe,
na vaše upite odgovaramo opet od utorka, 14. travnja.
Želimo vam zdrave i mirne blagdane.
Sretan i veseo Uskrs!
Cijenjeni korisnici, pratitelji i suradnici Hrvatske knjižnice za slijepe,
do daljnjeg zatvaramo knjižnicu za rad sa strankama. Također obustavljamo dostavu knjiga i slanje knjiga poštom. U narednom periodu će biti moguće samo vratiti knjige poštom u knjižnicu.
Otkazujemo i događanja u organizaciji knjižnice do daljnjeg.
Podsjećamo vas na uslugu preuzimanja zvučnih knjiga i knjiga u XML formatu putem interneta koja je dostupna uvijek.
Pratite našu internet i Facebook stranicu gdje ćemo objaviti ponovno otvaranje za rad sa strankama.
Hvala na razumijevanju!
Nakon 35 godina (minus 35 dana) provedenih u knjižnici Branka Dejanović, koju obožavaju svi korisnici (i mi), odlazi nam u mirovinu. Bila je zaposlena na radnom mjestu voditeljice odjeljka za izdavačku djelatnost ali značila je mnogo više. Fantastičan djelatnik, izuzetna kolegica i veliki čovjek. Okupila je bivše i sadašnje djelatnike i priredila gozbu koju ćemo još dugo pamtiti. Draga Branka, još jednom sretan ti 65. rođendan i neka ti u mirovini bude lijepo:)
Jučer, 13. veljače, nam je u goste došao Marko Gregur, mlad i zanimljiv autor iz Koprivnice. Razgovarali smo o romanu "Kak je zgorel presvetli Trombetassicz" i o knjizi "Mogla bi se zvati Leda" te poslušali ulomke iz zvučnih snimaka iz fonda naše knjižnice. Zapravo, bilo je to jedno ugodno druženje u kojem su se ispreplitale teme pisanja, čitanja, stvaranja s onima o ljudskim karakterima i sudbinama, o odnosu društva i pojedinca te životu u malim i velikim gradovima. Pričali smo i o sustavu, o pustolovini posvajanja, o onome što je zapravo važno, a što nevažno u životu...Publika je dinamično i ravnopravno sudjelovala pitanjima i komentarima. Bilo nam je jako lijepo i veselimo se novoj Markovoj knjizi:)
Od sada možete novo izdanje našeg podcasta pratiti i preko YouTube kanala Hrvatske knjižnice za slijepe: https://www.youtube.com/watch?v=O1QG6nj6BMM
...podijelite ovo i s drugima;)
Sažeti podaci o fondu, članstvu, uslugama
POSUDBA u 2019. godini
Broj posudbi zvučnih knjiga na CD-ima u 2019.g.: 30.110
Broj posudbi brajica: 711
Broj posudbi XML na CD-ima: 32
Ostatak fonda: 5
Broj naslova zvučnih knjiga preuzetih s interneta: 22.226
Broj naslova XML knjiga preuzetih s interneta: 570
Ukupan broj posuđenih knjiga u 2019. g.: 53.654
Najčitanija knjiga redovnom posudbom (dolazak/dostava/pošta) u 2019. g.: "Češljugar" Donna Tartt.
Najčitanija knjiga hrvatskog autora redovnom posudbom (dolazak/dostava/pošta) u 2019. g.: "Crvena voda" Jurica Pavičić.
Najčitanija knjiga preuzeta s interneta putem usluge "digitalna knjižnica" u 2019.g.: "Pogrešan čovjek" Lee Child.
Najčitanija knjiga hrvatskog autora preuzeta s interneta putem usluge "digitalna knjižnica" u 2019.g.: "Salon za plakanje" Pavao Pavličić.
ČLANOVI u 2019. godini
Broj članova koji su u 2019. g. bili aktivni odnosno posuđivali knjige: 1270
Broj novoupisanih članova u 2019. g.: 167 (od toga 62 novoupisanih učenika s teškoćama u čitanju i disleksijom)
Podijelimo li ukupan broj posuđenih knjiga s brojem aktivnih korisnika dobivamo podatak o prosječnom čitatelju koji godišnje posudi 42 naslova.
Najviše posudbi u prošloj godini ima gospodin iz Zagreba, umirovljena slijepa osoba, čak 325 naslova.
PRODUKCIJA KNJIGA U DOSTUPNIM FORMATIMA u 2019. godini:
Zvučne knjige - 171 novih naslova
Zbroj sati i minuta snimljenih 2019.: 2.085 sati i 46 minuta
Brajica - 44 nova naslova
XML strojnočitljivi format - 44 nova naslova
45 naslova digitaliziranih iz fonda Knjižnice
Zbroj sati i minuta digitaliziranih 2019.: 1.070 sati i 46 minuta
PRODUKCIJA ČASOPISA U DOSTUPNIM FORMATIMA u 2019. godini:
Izbor (zvučni) - 24 broja
Znanost i umjetnost (zvučni) -12 brojeva
Zbivanja (zvučni) - 6 brojeva
Sveta Lucija (zvučni) - 12 brojeva
Žena (zvučni i na brajici) - 6+6
CQ radioamateri (zvučni) - 6 brojeva
Mladost (na brajici) - 6 brojeva
Šah (na brajici) - 6 brojeva
ČASOPISI BRAJICA
Žena – 6 brojeva – 360 primjerka
Podlistak Ženi – 6 brojeva – 360 primjerka
Mladost – 6 brojeva – 270 primjeraka
Šah – 6 brojeva – 84 primjeraka
Razna DOGAĐANJA koje je Knjižnica organizirala u svojim prostorima ili bila suorganizator u gostima: 20
U Hrvatskoj knjižnici za slijepe je u četvrtak, 16. siječnja, gostovao Bruno Šimleša, autor bestselera o ljubavi, diplomirani sociolog, kolumnist i predavač.
Razgovor je tekao spontano, recipročno kreiran od strane predavača i publike. Otvoreno smo pričali o ljubavi, odgoju, suživotu...kao da smo sjeli na prijateljsku kavu:)
U zvučnom fondu naše knjižnice možete pronaći Šimlešinu knjigu "Istine i laži o ljubavi".
U Hrvatskoj knjižnici za slijepe gostuje Bruno Šimleša, autor bestselera o ljubavi, diplomirani sociolog, kolumnist i predavač.
U zvučnom fondu naše knjižnice nalazi se njegova vrlo popularna knjiga "Istine i laži o ljubavi".
Pridružite nam se u četvrtak, 16. siječnja u 17 sati, na predavanju i razgovoru o ovoj vječno zanimljivoj temi svih generacija:)
Šenoina 34 vidi mapu
10000 Zagreb
pp 231
pon-pet 8-16 sati
hkzasl@hkzasl.hr
+385 (0)1 64 44 040
© 2024 HKZASL
Matični broj: 01494449
OIB:12091168733
IBAN: HR 44 23400091100206999