U utorak, 17.12., smo uživali u prekrasnom programu kojeg su za nas pripremili studenti Muzičke akademije pod mentorstvom Vlatke Peljhan. Na programu je bio Kvintet za klarinet i gudački kvartet op. 115 Johannesa Brahmsa te Bachove i Vieuxtempsove kompozicije. Zahvaljujemo Akademiji na ovoj jedinstvenoj prilici da u prostoru knjižnice dva puta godišnje udomimo muzičke klasike i mlade virtuoze.
U četvrtak, 12. prosinca 2019. u knjižnici je održano predavanje pod nazivom Teškoće s kojima se suočavaju slijepi roditelji u odgoju djece. Predavanje je održala magistra psihologije Dorotea Feketić. Čuli smo puno zanimljivih informacija i saznali s kakvim se problemima i predrasudama susreću slijepi roditelji kod odgoja djece, te kakva je socijalna podrška takvim roditeljima. Na kraju predavanja prisutni slijepi roditelji iznijeli su svoja iskustva i probleme s kojima su se susretali.
Za jubilarno, peto po redu natjecanje prijavilo se čak 6 ekipa. Mario Kovač, veliki ljubitelj i voditelj kvizova te naš stalni suradnik postavljao je pitanja iz književnosti, sporta, opće kulture, znanosti i geografije.Tri ekipe su se odmah na početku izdvojile kao vodeće s malom razlikom u bodovima.
No pobjedu je odnijela ekipa u sastavu: Kornelija Pervan, Branimir Šutalo, Kruno Drenski i Siniša Slunjski.
Drugoplasirana ekipa bila je sastavljena od natjecatelja: Elizabeta Grigić, Dubravka Jurčić, Ivan Kolar i Zvonko Jurčić.
Nagrade su novčane i primaju ih samo prva i drugoplasirana ekipa.
Ostali sudionici pokazali su solidno znanje odgovorivši ispravno na više od polovice postavljenih pitanja. Dapače, trećeplasirana ekipa ostala je bez nagrade samo za pola boda.
Hvala Mariju i svima na sudjelovanju.
Vidimo se opet sljedeće godine:)
Hrvatska knjižnica za slijepe utemeljila je ovo priznanje kao zahvalu prije svega pojedincima, a onda i udrugama, projektima, ustanovama koje su svojim radom na osobit način doprinijele kulturnom životu, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba odnosno korisnika Hrvatske knjižnice za slijepe, te direktno ili indirektno utjecale na djelovanje same Knjižnice. Antun Lastrić bio je slijepa osoba. Radio je u Savezu slijepih Hrvatske od 1964. godine do umirovljenja. Bio je organizator brojnih kulturnih djelatnosti te idejni začetnik i prvi voditelj ondašnje Republičke knjižnice Saveza slijepih Hrvatske. Ovo je bila druga godina dodjele Priznanja. Dobitnici su dugogodišnji djelatnici Knjižnice: Ljubica Kovač, korektorica brajice, i Antun Bosnar, knjižničar. Dodjela je bila sažeta, a kolege, suradnici i korisnici su se na kraju neformalno družili uz osvježenje i diskretnu pratnju Josipa Hrvoja na klavinovi.
Osim što smo 15. listopada obilježavali Dan bijelog štapa, u znaku glazbe smo započeli i Mjesec hrvatske knjige koji će se ove godine u hrvatskim knjižnicama odvijati pod sloganom "U ritmu čitanja". Poslasticu koju su za dušu pripremili Josip Hrvoj, klavinova, i Petra Marković, glas i flauta, teško je riječima opisati. Način na koji Petra kombinira glasovne dionice i flautu je posebno impresivan. Bogat program je vrvio urbanim šlagerima, evergrinima, kultnim pjesmama naših diva Gabi Novak, Josipe Lisac i Meri Cetinić, zatim Arsena Dedića, Olivera Dragojevića, Jimmyja Stanića, Indeksa, Idola...Kroz program nas je na pitak način vodila Petra, predstavljajući svaki broj zasebno, približavajući nam kontekst pjesme kroz nekoliko detalja iz života pjevača i kompozitora. Publika je bila očarana, bilo je i suza... Razočarani smo što snimka koncerta nije uspjela ali sada imamo razlog više da Petru i Jožu pozovemo opet u goste;) Više fotografija na našoj FB stranici.
15. listopada su knjižnicu posjetila djeca iz DV "Budućnost". Družili su se s kolegicama Danijelom i Ivanom čitajući taktilne slikovnice, kolegica Tamara im je predstavila knjižnicu, a animirao ih je sjajan sastav škole gitare El musicante pod mentorstvom Tomislava Šnidarića. Hvala na posjetu vrtiću "Budućnost" i dragim prijateljima muzičarima na divnoj atmosferi:) Više fotografija na našoj FB stranici.
Danas ujutro nas je dočekao e-mail našeg korisnika, gospodina Juraja Iskre, u kojem nas podsjeća da tiskara za brajicu na današnji dan slavi pedeset godina od početka rada. Gospodin Iskra to vrlo dobro zna jer je s istim danom, 15. listopadom 1969. godine, bio raspoređen na mjesto tiflografičara: "Budući sam bio prvi tiflografičar u Hrvatskoj, prvi zaposlenik u tiskari, početak mojeg rada i rada tiskare su istog datuma.
Počeli smo u onoj podrumskoj prostoriji koja se nalazi ispod Očne protetike. Tu je bilo sve: stroj za pisanje matrica na limu (najprije jedan, a kasnije dva), stroj/preša za umnažanje i knjigovežnica. Nakon nekoliko godina strojevi za pisanje matrica i knjigovežnica preseljeni su u prostor današnje Očne protetike, a u podrumu je ostala preša za umnažanje i skladište. Daljnjim promjenama nisam svjedočio."
Tiskara danas djeluje u sklopu Hrvatske knjižnice za slijepe i u njoj rade tiflografičarke, korektori i voditeljica tiskare. Rad je većim dijelom kompjuteriziran, tiskarski su strojevi suvremeni i vrlo osjetljivi, a u novije vrijeme se ovdje proizvode i knjige u XML odnosno Daisy 3 formatu. Broj čitatelja brajice pada, a na nama je da ju pazimo i potičemo korisnike na služenje njome jer ona je temelj pismenosti slijepih osoba.
Hvala gospodinu Iskri na podsjetniku i nastojat ćemo ovu obljetnicu imati na umu za neko od naših budućih događanja.
Povodom Međunarodnog dana bijelog štapa, 15. listopada u 17 sati, u Hrvatskoj knjižnici za slijepe održati će se VEČER DOMAĆIH EVERGREENA.
Zabavite se uz Petru Marković - glas i flauta i Josipa Hrvoja - klavinova.
Veselimo se vašem dolasku!
JAVNI POZIV
na predlaganje kandidata za dodjelu Priznanja Antun Lastrić
S ciljem skretanja pozornosti na veliku potrebu za znanjem i knjigom, čitanjem, učenjem i pisanjem u slijepih osoba, Hrvatska knjižnica za slijepe od ove godine pokreće dodjelu godišnjeg Priznanja Antun Lastrić pojedincima ili ustanovama za izvanredan doprinos kulturi, obrazovanju i pismenosti slijepih osoba.
Godišnje priznanje dodjeljuje se u Mjesecu Hrvatske knjige pojedincima koji su državljani Republike Hrvatske, te pravnim osobama.
Odjednom se mogu dodijeliti do dva priznanja.
Prijedlog za dodjelu Priznanja mogu podnijeti korisnici Hrvatske knjižnice za slijepe, ustanove i druge osobe.
Dokumentacija za kandidate se sastoji od pisanog obrazloženja, kandidature i eventualnog priloga.
Obrazloženje mora biti sažeto, ne dulje od jedne stranice formata A4 ili jednog arka brajice, s jasnim razlozima kandidature predloženika.
Odbor za dodjelu Priznanja prema potrebi može zatražiti dopunsku dokumentaciju.
Predlagatelji su obvezni naznačiti svoju adresu za kontakt.
Prijedlozi se šalju običnom poštom na Hrvatsku knjižnicu za slijepe, Draškovićeva 80, 10000 Zagreb, s naznakom "za Priznanje Antun Lastrić" ili elektroničkom poštom na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s naznakom predmeta "za Priznanje Antun Lastrić".
Isti predlagatelj može podržati samo jednog predloženika u tekućoj godini.
Rok za slanje prijedloga je 01. studenog 2019. godine.
Odbor za dodjelu Priznanja Antun Lastrić Zagreb, 04. listopada 2019. godine
U utorak, 24. rujna, nam je u goste došao književnik i radijski urednik Ivica Prtenjača. Na topao i zanimljiv način je pričao o svom životu, čitanju i pisanju. Bilo je to posebno lijepo i ugodno druženje i dobili smo malo obećanje...Ivica će svoj idući roman sam pročitati u našem studiju. Snimku ovog razgovora ćete moći poslušati u idućem broju časopisa Znanost i umjetnost.
Pozivamo vas na druženje s rado čitanim i nagrađivanim autorom te zanimljivim sugovornikom, književnikom Ivicom Prtenjačom. Iz fonda knjižnice korisnici mogu posuditi roman "Brdo" u zvučnom formatu.
...ili znaju nekog tko prima naše knjige i časopise poštom
Zbog reorganizacije u centralnom poštanskom uredu u Zagrebu došlo je do smetnje te se može dogoditi da pošiljke kasne tjedan dana i više.
Hvala na razumijevanju,
djelatnici Hrvatske knjižnice za slijepe
Cijenjeni korisnici, Hrvatska knjižnica za slijepe će biti zatvorena od 20. do 25. lipnja. Usluga preuzimanja putem interneta će biti dostupna.
Hvala na razumijevanju,
djelatnici Knjižnice
Na književnom poslijepodnevu u društvu autorice Marine Vujčić razgovarali smo o pisanju, životu i književnosti.
Iz fonda knjižnice korisnici mogu posuditi autoričine knjige: "Otpusno pismo", "Susjed" i "A onda je Božo krenuo ispočetka".
Književno poslijepodne u društvu autorice Marine Vujčić, 6.6. u 17 sati.
Iz fonda knjižnice korisnici mogu posuditi slijedeće knjige: Otpusno pismo, Susjed, A onda je Božo krenuo ispočetka.
Jučer smo uživali u druženju s Božidarom Prosenjakom, autorom vrlo poznatih lektirnih naslova kao što je svima poznata knjiga Divlji konj. Prisjetio se nekih crtica iz života, kao i simpatičnih anegdota iz gostovanja po osnovnim i srednjim školama.
Književno poslijepodne u društvu književnika BOŽIDARA PROSENJAKA, autora poznatih lektirnih naslova.
Iz fonda knjižnice korisnici mogu posuditi slijedeće knjige: Divlji konj, Sijač sreće, Priča o kravati i Oranica duše.
Povodom događanja u Noći knjige, knjižnica je ugostila pjesnikinje povezane borongajskom radionicom poezije ŠLAFROK - UŽEPP. Riječ je o književnom salonu suvremenog doba gdje se poezija čita, piše i promišlja.
Voditeljica ove vesele i plodne radionice je pjesnikinja Dorta Jagić, a svoje pjesme su predstavile Ivana Pintarić, Maja Marchig, Lovorka Cvitić i Tomislava Sušak.
Nekoliko pjesama ispisanih na brajici, interpretirala je studentica Kristina Krsnik.
Povodom događanja u Noći knjige, 23.4.2019. u 17 sati, borongajska radionica poezije ŠLAFROK - UŽEPP, koja je književni salon suvremenog doba - poziva sve pjesmofile da kušaju vrhunske "pjesničke proizvode" iz tvornice dobre poezije. Osim čitanja, biti će i govora o smislu radionica pisanja poezije.
Voditeljica ove vesele i plodne radionice je pjesnikinja Dorta Jagić, a svoje nove pjesme čitaju već objavljivanje i nagrađivane pjesnikinje Ranka Ferčec, Ivana Pintarić, Maja Marchig, Marina Arnaut Stefanović, Senka Kapetanović, Ana Narandžić, Tomislava Sušak.
28.03.2019. u 17 sati u Hrvatskoj knjižnici za slijepe gostuje jedan od najprevođenijih hrvatskih književnika MIRO GAVRAN.
Dobitnik je brojnih međunarodnih i domaćih nagrada. Autor fascinantne stvaralačke energije i prestižne reputacije u europskoj književnosti.
05.03.2019. u 17 sati
Duhovit i svestran psihijatar, autor kontroverzne knjige“ Prava istina o psihijatriji“, kojom je ušao u žestok sukob sa cijelom strukom.
Njegova nova knjiga „ Ima li života prije smrti“, promovirana je u Daisy formatu na dan izlaganja u Hrvatskoj knjižnici za slijepe.
Tradicionalno, jedanaestu godinu po redu Hrvatska knjižnica za slijepe održava natjecanje u mjerenju brzine čitanja brajevog pisma.Natjecanje se održava u kategorijama učenika i odraslih.
U utorak, 12. veljače u 17 sati Hrvatska knjižnica za slijepe vas poziva na pjesničko popodne posvećeno Danijelu Dragojeviću.
O Dragojevićevoj poeziji će govoriti Branislav Oblučar, autor knjige "Na tragu Kornjače – Pjesma u prozi i tvarna imaginacija u poetici Danijela Dragojevića".
Stihove čitaju glumci Mirjana Sinožić i Zvonko Zečević te Kristina Krsnik.
U fondu Hrvatske knjižnice korisnici mogu pronaći Dragojevićeve knjige u zvučnom formatu: "Rasuti teret", "Cvjetni trg", "Bajka o vratima", "Zvjezdarnica" i "Hodanje uz prugu".
Putujuća izložba "Spoznajem svijet prstima" gostuje u Knjižnici Ivan Goran Kovačić u Zagrebu.
15. siječnja 2019. u 17 sati gostuje Damir Karakaš jedan od najznačajnijih suvremenih hrvatskih autora.
Damir Karakaš, neustrašiv i beskompromisan pisac i dramatičar te dobitnik Kočićeva pera i nagrade Fric, rođen je u Lici, živio je u Senju, Splitu, Bordeauxu i Parizu. Bavio se i karikaturom i studirao poljoprivredu, pravo i novinarstvo. Uz Karakaševo ime najčešće se vežu harmonika i zbirka 'Kino Lika', po kojoj je snimljen istoimeni film. Karakaševa djela prevođena su na desetak jezika, a sve su češće na repertoarima hrvatskih kazališta. U zvučnom formatu možete posuditi 'Sjajno mjesto za nesreću', 'Sjećanje šume' i 'Kino Lika', zbirku koju je u našim studijima snimio sam autor uz muzičke priloge na harmonici.
Šenoina 34 vidi mapu
10000 Zagreb
pp 231
pon-pet 8-16 sati
hkzasl@hkzasl.hr
+385 (0)1 64 44 040
© 2024 HKZASL
Matični broj: 01494449
OIB:12091168733
IBAN: HR 44 23400091100206999